Home Biznes Badanie dotyczące przedsiębiorczości, czyli o największych barierach hamujących rozwój firm
0

Badanie dotyczące przedsiębiorczości, czyli o największych barierach hamujących rozwój firm

Badanie dotyczące przedsiębiorczości, czyli o największych barierach hamujących rozwój firm
0

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców co jakiś czas organizuje badanie wśród Polaków dotyczące barier blokujących rozwój przedsiębiorczości. Respondenci najczęściej wspominają o kosztach związanych z pracą, niestabilności prawa i nadmiernej biurokracji.

Aż 69% badanych wskazało, jako główną barierę w rozwoju przedsiębiorczości, koszty pracy. Drugim hamulcem jest niestabilność prawa, wskazana przez 66% respondentów, a na trzecim – nadmierna biurokracja, o której wspomniało 61% badanych. Dalej badani zwracali uwagę na zbyt skomplikowane przepisy prawa gospodarczego (49%) oraz samowolę urzędniczą (również 49%).

Inne bariery, rzadziej wskazywane przez przedsiębiorców objętych badaniem, to zbyt wysokie podatki (45%), działanie urzędów i urzędników (39%), powolne działanie sądów (34%), kontrole przeprowadzane przez Urząd Skarbowy (27%) oraz bariery inwestycyjne (17%).

Poza twardymi danymi procentowymi mamy również komentarz do nich od samego prezesa Związku Pracodawców i Przedsiębiorców Cezarego Kaźmierczaka. Według jego słów najsmutniejszy fakt dotyczy niezmienności tych wskazań od lat. Kolejne ekipy rządzące po macoszemu traktują przedsiębiorców w kraju, wcale nie ułatwiając im pracy. Oczywiście największym ułatwieniem ostatnich lat było zakładanie firmy, które rzeczywiście można przeprowadzić niemal bez wychodzenia z domu, natomiast nic nie poprawiło się w kwestii obciążeń, podatków i ciągle rozwijającej się biurokracji.

Prezes ZPP zwrócił w swojej wypowiedzi uwagę na dojście do władzy Prawa i Sprawiedliwości, na którą oddał głos mniej więcej milion przedsiębiorców. Jego zdaniem, jeśli nowy rząd nie przyjdzie polskim firmom z pomocą i nie ulży im, to może stracić tych właśnie wyborców.

Prezes ZPP odniósł się również do kwestii podatków. Jak zapewnił, nie chodzi o to, by ich nie płacić, ale żeby zmienić ich strukturę tak, by była mniej uciążliwa. Do tej pory jedyne, co dobrze zrobił rząd, to brak nagłej zmiany w interpretacji prawa podatkowego. Tylko nie wiadomo, czy jest to celowe działanie czy tymczasowy efekt uboczny zajmowania się innymi sprawami.

Przedstawiciel Domu Badawczego Maison, prof. Dominika Maison, zwróciła uwagę, że największą barierą w rozwoju przedsiębiorczości, która boli wszystkich właścicieli firm jest wysoka niestabilność i brak perspektywicznej strategii rządu względem przedsiębiorców. „Nawet jeśli w tym roku jest OK, to nie wiadomo, jak będzie w przyszłym, albo za dwa lata” powiedziała.

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js