Home Biznes Czym się różni niszczarka przemysłowa od biurowej?
0

Czym się różni niszczarka przemysłowa od biurowej?

Czym się różni niszczarka przemysłowa od biurowej?
0

Niszczarki elektryczne są przydatne w wielu branżach związanych przede wszystkim z pracą biurową. Istnieją dwa rodzaje tych urządzeń, które nieco różnią się od siebie. Mimo wszystko postęp technologiczny zdążył już sprawić, że różnic tych jest coraz mniej. Niszczarki biurowe coraz częściej wyposażane są w nowoczesne i innowacyjne rozwiązania, które wcześniej spotykane były przeważnie tylko w przemysłowych wersjach tych maszyn.

Czym są niszczarki biurowe?

Są to urządzenia, które przez wielu kojarzone są przede wszystkim z niszczeniem arkuszy papieru. Do niedawna rzeczywiście była to ich jedyna funkcja i były one do tego wykorzystywane przez kilka dekad. Jednak postęp technologiczny sprawił, że obecnie niszczarki biurowe są w stanie poradzić sobie z kilkoma innymi materiałami, takimi jak choćby plastikowe karty czy nawet płyty kompaktowe. Dodatkowo podczas ich użytkowania nie musimy przejmować się metalowymi zszywkami ze spinacza, które podczas pracy w biurze często są wykorzystywane do spinania ze sobą arkuszy papieru. Większość modeli niszczarek biurowych radzi sobie z nimi doskonale, przecinając je lub po prostu wrzucając w całości do kosza. Z kolei jeśli chodzi o ten właśnie pojemnik to oczywiście zazwyczaj jest on stosunkowo mały, ponieważ same niszczarki typu biurowego mają raczej niewielkie rozmiary i zgrabny kształt, a ponadto często są mobilne. Kosze montowane w tych urządzeniach mają pojemność w zakresie od 20 do 80 litrów. Choć dla niektórych może wydawać się to mało, to zaletą takiej objętości jest fakt, że pojemnik ze ścinkami można bardzo łatwo wyjąć i opróżnić, co może okazać się niezwykle korzystne szczególnie w biurach o małej powierzchni. Koszt tych urządzeń to najczęściej kilka tysięcy złotych w zależności przede wszystkim od producenta oraz stopnia zaawansowania technologicznego danego modelu. Najnowsza norma dotycząca stopnia tajności zniszczonych dokumentów to DIN 66399. Definiuje ona siedem poziomów bezpieczeństwa, określających szerokość pasków, na które cięte są arkusze papieru. Najniższy stopień to P-1, który obejmuje szerokość ścinek mniejszą lub równą 12 mm. Natomiast poziom najwyższy to P-7, gdzie wymiar ten jest mniejszy lub równy 1 mm i jest przeznaczony przede wszystkim dla dokumentów ściśle tajnych.

Czym są niszczarki przemysłowe?

To przyrządy o stosunkowo dużych rozmiarach, które mogą zniszczyć bardzo dużo papieru w krótkim czasie. Ich funkcjonalność najlepiej sprawdza się w dużych pomieszczeniach biurowych, gdzie pracuje wielu pracowników na raz. Niszczarki przemysłowe stosuje się nie tylko do niszczenia papieru, lecz także do wielu innych przedmiotów, takich jak płyty CD/DVD, karty kredytowe, a nawet puszki aluminiowe czy plastikowe butelki. Zarówno wysokość, jak i długość oraz szerokość tego rodzaju urządzeń bardzo często jest większa niż metr, przez co nie są one zbyt mobilne. Ich kosze są bardzo pojemne, bowiem mogą mieć pojemność nawet kilkuset litrów. Opróżnienie tych pojemników może nie być takie łatwe dla jednej osoby, jednak zaletą płynącą z dużych rozmiarów skrzyni na ścinki jest fakt, że jej zawartość wyrzuca się stosunkowo rzadko. Norma określająca stopień bezpieczeństwa niszczonych dokumentów to DIN 66399 i podobnie jak w przypadku niszczarek biurowych definiuje ona siedem poziomów bezpieczeństwa. Cena, jaką musimy zapłacić za niszczarkę przemysłową, nierzadko przekracza dwadzieścia tysięcy złotych.

Niszczarki biurowe najlepiej sprawdzają się w biurach o niewielkiej powierzchni, natomiast te same urządzenia typu przemysłowego przeznaczone są dla dużych pomieszczeń pracowniczych z wieloma stanowiskami pracy. Te dwa rodzaje urządzeń różnią się od siebie przede wszystkim rozmiarem, a co za tym idzie mobilnością oraz wydajnością. Ponadto niszczarki przemysłowe mogą poradzić sobie z większą liczbą rodzajów materiałów oraz są znacznie droższe.

źródło: idealnebiuro.pl – sprzęt biurowy

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js