Home Biznes Efektywne wykorzystanie sprężonego powietrza a wybór sprężarki
0

Efektywne wykorzystanie sprężonego powietrza a wybór sprężarki

Efektywne wykorzystanie sprężonego powietrza a wybór sprężarki
0

Sprężone powietrze znajduje zastosowanie w rozmaitych dziedzinach przemysłu. Jest popularnym nośnikiem energii w maszynach o napędzie pneumatycznym. Sprężarki powietrza są nie tylko łatwe w użytku, ale również całkowicie bezpieczne dla użytkowników. Nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne. Jednakże takie rozwiązanie może być stosunkowo bardziej kosztowne niż używanie urządzeń napędzanych energią elektryczną. Wynika to z faktu, że wiele sprężarek wykazuje się małą efektywnością – zaledwie 30% pobieranej energii zostanie przetworzona na efektywną pracę. Istnieją jednak sposoby pozwalające poprawić wydajność sprężarki powietrza.

Poprawa efektywności urządzeń generujących sprężone powietrze

Efektywne wykorzystanie sprężarki powietrza wiąże się przede wszystkim ze sprawniejszym przetwarzaniem energii na pracę. Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie audytu układu sprężonego powietrza. W jego trakcie dokonuje się pomiaru przepływu powietrza, aby określić zmienność ciśnienia oraz ilość pobieranego powietrza przez dany punkt instalacji. W tym celu niezbędne jest wykorzystanie specjalistycznego sprzętu w postaci przepływomierzy masowych. Właściwie skalibrowane urządzenie dostarczy nam informacje niezbędne do rzetelnego określenia wydajności naszych sprężarek. Audyt pozwala także wykryć ewentualne nieszczelności, które przekładają się na większe zużycie energii. Wykorzystanie takich narzędzi jak BOGE AIReport, powinno być pierwszym krokiem w procesie poprawiania efektywności instalacji generującej sprężone powietrze.

Optymalizacja systemu sprężonego powietrza

Znalezienie i wyeliminowanie wszelkich nieszczelności jest dopiero pierwszym krokiem. Gdy upewnimy się, że wszystkich komponenty działają prawidłowo, należy zadbać o ich optymalne współdziałanie. Inteligentnie zaprojektowany łańcuch procesów pozwoli naszym sprężarkom zaoszczędzić więcej energii. Tym samym obniżeniu ulegną koszty eksploatacyjne ponoszone przez nasze przedsiębiorstwo. Jeśli dysponujemy przestarzałym systemem sprężonego powietrza, warto rozważyć jego modernizację. Zakup nowoczesnych sprężarek od sprawdzonego producenta, takiego jak na przykład firma BOGE, stanowi rozważną inwestycję. Nowe modele sprężarek posiadają między innymi efektywniejsze wentylatory i możliwość odzyskiwania ciepła. Właśnie ta ostatnia zdolność powinna nas zainteresować, gdyż proces sprężania powietrza generuje duże ilości ciepła. Sprężarki BOGE są w stanie odzyskać nawet do 94% wytwarzanego przez nie ciepła, które następnie możemy skierować do innych obszarów działalności firmy.

Nowoczesne produkty usprawniające pracę sprężarki

Ciekawym pomysłem jest zainwestowanie w stopnie sprężania z serii BOGE Effilence. Swoją efektywność zawdzięczają specjalnemu profilowi śrubowemu wirników 5:6, które wyróżniają się również bardzo cichą pracą. Ponieważ prędkość obrotu rotorów uległa zmniejszeniu w porównaniu do starszych modeli, przy maszynach BOGE Effilence nie dochodzi do równie intensywnych oscylacji i drgań. Konstrukcja została zaprojektowana w taki sposób, aby mogła posłużyć przez bardzo długi okres pracy, bez potrzeby ciągłej konserwacji. Czas życia tych stopni sprężania przekracza 36 tysięcy roboczogodzin. Wszystko to przekłada się to na niskie straty mocy, optymalnie dobrany zakres mocy oraz wysoki współczynnik sprawności.

Efektywne wykorzystanie sprężarek powietrza to nic innego jak ograniczenie ilości pobieranej przez nie energii bez negatywnego wpływu na ich produktywność. Jest to doskonały sposób na ograniczenie kosztów energii, które zazwyczaj stanowią od 75 do 90% całkowitych kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwo. W dobie rosnących cen energii i większej wrażliwości na środowisko naturalne, zakup energooszczędnych systemów sprężonego powietrza to rozważna inwestycja.

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js