Home Biznes Czy franczyza to dobry pomysł na biznes?

Czy franczyza to dobry pomysł na biznes?

Czy franczyza to dobry pomysł na biznes?
0

Wielu Polaków rozważa otworzenie własnej działalności gospodarczej. Jako jedną z barier, które w tym przeszkadzają często wymienia się brak dobrego pomysłu na biznes. Wiele firm oferuje swoje „know-how” na zasadzie franczyzy. Czy jest to jednak odpowiedni pomysł dla każdego? Poznajmy wady i zalety tego rozwiązania.

Sprawdź się jako przedsiębiorca

Brak pomysłu na biznes nie dyskwalifikuje potencjalnego przedsiębiorcy. Liczy się nie tylko idea, ale również wykonanie. Biznes zna wielu wizjonerów, którzy mieli tysiące pomysłów, ale nie potrafili wcielić ich w życie. Poza bujną wyobraźnią i rzucaniem pomysłami w biznesie liczy się między innymi dobra organizacja, myślenie strategiczne i pracowitość. Jeśli, jako przyszły przedsiębiorca, boicie się wystartować z własnym pomysłem w obawie, że coś może nie wyjść, warto zastanowić się nad franczyzą.

Co daje franczyza?

Przede wszystkim, dzięki franczyzie otrzymujemy rozpoznawalną markę, pomysł oraz zaplecze logistyczne. Możemy też skorzystać z gotowego pomysłu i sprawdzić się jako przedsiębiorca.

Nie ma jednak nic za darmo

Aby zostać franczyzobiorcą należy jednak spełnić pewne warunki. Pierwszym z nich jest zwykle posiadanie lokalu, w którym prowadzona będzie działalność. Poza tym liczy się wielkość miejscowości, w której planujemy prowadzić biznes oraz kapitał. Franczyzodawca oferuje nam swoją licencję i pomysły, a także udziela zgody na wykorzystywanie marki w codziennym działaniu.

Są także pewne ograniczenia

Korzystając z franczyzy, czyli gotowego pomysłu oferowanego przez daną firmę, jesteśmy w pewien sposób ograniczani. Nie można prowadzić biznesu w 100% „po swojemu”. Będąc franczyzobiorcą musimy zunifikować swój lokal tak, by wyglądał dokładnie tak samo jak setki jeśli nie tysiące innych sklepów czy lokali danej firmy. Mamy też od razu gotowe rozwiązania, takie jak ulotki, bilboardy czy sieć dostawców, od których musimy brać towar. W pewnych kwestiach nie można pozwolić sobie na pełną dowolność.

A może jednak warto?

Jeśli chcemy postawić swoje pierwsze kroki w biznesie i nie za bardzo mamy pomysł na własną działalność, franczyza wydaje się być dobrym pomysłem. Firmy oferujące swoje licencje nie tylko zapewniają markę czy sieć dostawców, ale oferują wsparcie marketingowe i merytoryczne w postaci specjalnie oddelegowanych pracowników z centrali firmy.

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js