Home Biznes Honda NSX – samochód jak ze snów
0

Honda NSX – samochód jak ze snów

Honda NSX – samochód jak ze snów
0

Tworzenie samochodów sportowych z homologacją drogową pozwala koncernom motoryzacyjnym na zaprezentowanie własnych koncepcji i możliwości produkcyjnych. To również sposób na zwiększenie prestiżu i rozpoznawalności marki. Wśród samochodów, na które warto zwrócić szczególną, znajduje się model Honda NSX.

Historia modelu NSX

Prace nad pierwszym pojazdem sportowym przeznaczonym do jazdy po drogach japoński koncern rozpoczął w 1984 roku. Rezultatem przeprowadzonych prac była Honda NSX pierwszej generacji zaprezentowana oficjalnie po raz pierwszy podczas targów motoryzacyjnych, które odbyły się w 1989 roku w Chicago. Auto na tle konkurencji wyróżniało się m.in. lekkim nadwoziem wykonanym w całości z aluminium oraz silnikiem VTEC wyposażonym w zmienne fazy rozrządu. Samochód w kolejnych latach był stopniowo unowocześniany, a 2001 roku przeszedł face lifting. Ze względu na zaostrzające się przepisy dotyczące poziomu emisji spalin, produkcji auta zaprzestano w 2005 roku. Jej wznowienie nastąpiło dopiero w roku 2016. Nowy model NSX to supersamochód stworzony w oparciu o innowacyjne pomysły i rozwiązania.

Designerskie nadwozie i wnętrze

Samochody Honda od lat wyróżniają się na tle konkurencji nowoczesną, oryginalną i dynamiczną stylistyką. Nie inaczej jest w przypadku nowego modelu NSX. Podobnie jak w przypadku samochodu pierwszej generacji nadwozie wykonane zostało z aluminium. W celu zmniejszenia ciężaru projektanci zdecydowali się również na użycie lekkich i wytrzymałych dodatków z kompozytów, włókien węglowych oraz ultralekkiej stali. Nadwozie NSX drugiej generacji prezentuje się efektownie i skutecznie przyciąga wzrok. Na uwagę zasługuje agresywny pas przedni oraz tylne światła nawiązujące do pierwowzoru. W celu zapewnienia lepszego docisku kabina została lekko przesunięta do przodu. Wszystkie elementy nadwozia zostały przetestowane w tunelu aerodynamicznym. Pozwoliło to zoptymalizować przepływ powietrza i zapewnić odpowiednie chłodzenie silnika. Funkcjonalne, sportowe wnętrze zapewnia kierowcy bezpieczeństwo, komfort i znakomitą widoczność. Głębokie fotele dobrze przylegają do ciała, a  konsola jest przejrzysta i prosta w obsłudze.

Hybrydowy napęd

Serce samochodu stanowi centralnie umieszczony, podwójnie doładowany silnik V6 DOHC o pojemności 3,5 litra, generujący moc 507 KM. Co ciekawe poza tradycyjnym silnikiem spalinowym w modelu NSX umieszczono także trzy dodatkowe silniki elektryczne. Jeden z nich znajduje się pomiędzy jednostką napędową, a 9-stopniową skrzynią biegów, a dwa pozostałe wykorzystywane są do napędzania kół znajdujących się na przedniej osi. Stworzenie tej wyjątkowej hybrydy pozwoliło konstruktorom nie tylko na ograniczenie spalania, ale również na szybsze zmiany biegów i błyskawiczne przekazanie wytworzonego momentu obrotowego do przednich kół. Dzięki temu samochód przyspiesza natychmiast po wciśnięciu pedału gazu. Wyjątkowe właściwości jezdne zapewnia w pełni aluminiowe niezależne zawieszenie, a także system Sport Hybrid SH-AWD, utrzymujący stabilność podczas przyspieszania. Zastosowanie systemu Integrated Dynamic System pozwala kierowcy na wybór jednego z czterech trybów jazdy Quiet, Sport, Sport+ oraz Track. W trybie Quiet wykorzystywane są głównie silniki elektryczne. Aby maksymalnie wykorzystać możliwości jednostki napędowej, należy ustawić tryb Track.

Podsumowanie

Poszczególne modele Hondy od zawsze cenione były przede wszystkim za niezawodność. Nowy model NSX to wyjątkowy samochód nawiązujący dodatkowo do chlubnych, sportowych tradycji japońskiego koncernu. Jego stworzenie i wyprodukowanie pokazuje, że współczesna motoryzacja oparta na silnikach hybrydowych, wcale nie musu być nudna.

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js