Home Biznes Oszczędne ogrzewanie gazem propan
0

Oszczędne ogrzewanie gazem propan

Oszczędne ogrzewanie gazem propan
0

W wyborze sposobu ogrzewania domu ważne jest wiele czynników. Rozważając wszystkie opcje sprawdzamy czy dana metoda i piec jest wygodny w użytkowaniu, możliwie jak najbardziej bezobsługowy, ekologiczny, ale także oszczędny. Ostatecznie bardzo często okazuje się, że wszystkie inne czynniki schodzą na dalszy plan, gdy trafimy na metodę pozwalającą nieco oszczędzić na ogrzewaniu. Co więc wybrać? Jaką metodę ogrzewania i materiał opałowy? Najlepszym wyjściem jest zdecydowanie się na ogrzewanie gazem propan.

Oszczędzanie na ogrzewaniu – wybierz propan

Chcąc wyliczyć i sprawdzić czy dana metoda ogrzewania rzeczywiście pozwoli na oszczędzenie pieniędzy, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Między innymi trzeba sprawdzić koszt inwestycji początkowej, czas w jakim inwestycja ta się zwróci biorąc pod uwagę ceny opału i równie ważne, o czym często zapominamy, wydajność materiału opałowego. Wszystkie te czynniki należy ze sobą zestawić, by otrzymać wiarygodną informację o opłacalności zmiany sposobu ogrzewania. Ogrzewanie gazem propan w tych wyliczeniach prezentuje się szczególnie korzystnie, a tym samym jest bardzo atrakcyjnym –  ze względów finansowych – sposobem ogrzewania.

Koszty inwestycji początkowej – propan w twoim domu

Tak, jak w przypadku każdej zmiany, tak i przy zmianie sposobu ogrzewania niezbędne jest sfinansowanie kosztów inwestycji początkowej. Zdarza się, że niektórzy zniechęceni wysokością tych kosztów zapominają o oszczędnościach, jakie w dalszej perspektywie przyniesie zmiana materiału opałowego i rezygnują z przedsięwzięcia. Jednak koszt wyposażenia domu w instalację gazową nie jest tak zatrważający a dodatkowo, dzięki niskim cenom gazu propan, szybko się zwraca. W skład kosztów inwestycji początkowej wchodzi kilka elementów. Przede wszystkim należy kupić odpowiedni piec, polecany jest nowoczesny piec kondensacyjny oraz zbiornik przeznaczony do magazynowania gazu. To najważniejsze i prawdopodobnie najdroższe elementy całej instalacji. Pewne koszty będą również związane z zakupem rurek, przez które transportowany będzie propan oraz opłaceniem robocizny za wykonane prace. Z pewnością poprowadzenie instalacji na gaz propan nie jest pracą, z którą można uporać się samodzielnie. Co więcej, własnoręczne wykonanie wszystkich prac przy instalacji gazowej może okazać się ryzykowne, a w konsekwencji skutkować wyciekiem czy nieszczelnością. Dlatego też zadanie to najlepiej zlecić specjalistom. Na rynku funkcjonuje wiele firm specjalizujących się w przeprowadzaniu tego typu inwestycji, które oferują swoje usługi zarówno dużym przedsiębiorstwom, jak i małym inwestorom prywatnym. Pomoc specjalistów z pewnością pozwoli szybciej i sprawniej uporać się ze wszystkimi pracami. Ponadto firmy te zajmują się również dopełnieniem wszelkich formalności, załatwiają w urzędach pozwolenia, dostarczają zawiadomienia o rozpoczęciu prac i umawiają inspektora, którego zadaniem jest sprawdzenie instalacji i wystawienie pozwolenia na jej bezpieczne użytkowanie. To ogromna pomoc, z której bez wątpienia warto skorzystać.

Ceny gazu propan i uzupełnianie jego zapasu

Przy wyliczeniach dotyczących opłacalności ogrzewania propanem należy także wziąć pod uwagę ceny tego gazu. Trzeba pamiętać, że mogą się one różnić nawet i kilkanaście groszy w zależności od rejonu Polski. Jednak wszędzie pozostają one na bardzo atrakcyjnym poziomie, który sprawia, że jako materiał opałowy gaz propan jest wręcz idealny. Uzupełnianie zapasu gazu polega na dotankowaniu zbiornika zlokalizowanego na posesji. Czynności tej nie wykonuje się samodzielnie. Należy umówić się z dostawcą gazu, najlepiej telefonicznie, a w wyznaczonym terminie zjawi się on z cysterną wypełnioną ciekłym gazem propan, aby zatankować nasz zbiornik. Dlatego też ważne jest pozostawienie wygodnego dojazdu do zbiornika. Istotne jest także to, że za samo tankowanie i dojazd do klienta nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty. Właściciel instalacji i zbiornika płaci jedynie za koszt dostarczonego mu gazu. Wszystkie wspomniane czynniki sprawiają, że ogrzewanie gazem propan jest najbardziej oszczędną metodą ogrzewania domu i warto w nią zainwestować, aby później móc czerpać korzyści z tej inwestycji.

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js