Home Biznes Wyrzucanie dokumentów to przestępstwo – zniszcz je zgodnie z prawem
0

Wyrzucanie dokumentów to przestępstwo – zniszcz je zgodnie z prawem

Wyrzucanie dokumentów to przestępstwo – zniszcz je zgodnie z prawem
0

Wrażliwe dane firmowe, a także dane osobowe trzeba chronić, gdyż ich udostępnienie niepowołanym osobom może stać się przyczyną narażenia na duże szkody. Wyrzucenie takiej dokumentacji na śmietnik jest nie tylko niebezpieczne, lecz przede wszystkim niezgodne z prawem. Tylko profesjonalne niszczenie pism gwarantuje ochronę przed oszustwami oraz przed oskarżeniem o ujawnienie danych osobowych.

Dlaczego i w jaki sposób należy niszczyć dokumenty?

Jest szereg niezwykle istotnych powodów, dla jakich trzeba w odpowiedni sposób niszczyć dokumentację. Po pierwsze – takie postępowanie gwarantuje ochronę prywatności. Nie można zapominać, iż ówcześnie naprawdę niewiele informacji jest potrzebnych, by paść ofiarą oszustów. Już samo imię, nazwisko, numer PESEL oraz adres wystarczy by ich właściciela można było obciążyć kredytem, o jakim nie będzie miał nawet pojęcia. Wiele podmiotów gospodarczych zatrudnia osoby, których zadaniem jest uzyskanie możliwie największej ilości informacji dotyczących konkurencji. Należy pamiętać, że takie dane można znaleźć m.in. w firmowych śmietnikach.

Jak wynika z oficjalnych danych, 80% dokumentów służbowych nie jest poddawanych zniszczeniu, co jest wielkim błędem, jaki może naprawdę dużo kosztować. Trzeba pamiętać także o tym, iż każda osoba, której dane zostały w sposób nieuprawniony ujawnione ma prawo domagać się zadośćuczynienia od administratora danych, a więc od firmy, która naruszyła przepisy ustawy o ochronie danych osobowych.

Co należy zrobić?

W każdej firmie muszą zostać wdrożone zasady dotyczące bezpiecznej utylizacji dokumentów, ponieważ dzięki temu zdecydowanie ograniczone zostanie ryzyko ujawnienia informacji  osobom, które nie są do tego uprawnione. Nie można także zapominać, iż wszystkie firmy czy organizacje mają obowiązek przestrzegania ustawy o ochronie danych osobowych, a za wyrzucenie do śmietnika dokumentów, które zawierają tego rodzaju informacje grozi kara grzywny, a nawet kara pozbawienia wolności.

Pamiętajmy zatem, że dane osobowe oraz informacje związane z działalnością przedsiębiorstwa są niezwykle cennym towarem, a także, że istnieją firmy, które płacą duże sumy za ich zdobycie, zatem niszczenie wszelkiej niepotrzebnej dokumentacji stanowi jedyny bezpieczny sposób, aby zabezpieczyć się przed dostaniem jej w niepowołane ręce.

Sposoby niszczenia dokumentów

Najprostszym sposobem niszczenia dokumentów jest zakup niszczarki – czyli urządzenia, które tnie dokumenty na wąskie paski czy ścinki co sprawia, że dane są niemożliwe do odczytania. Co zrobić jednak, jeśli w przedsiębiorstwie generowane są naprawdę duże ilości dokumentów? Wówczas doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która oferuje niszczenie dokumentacji. Tego rodzaju usługodawcy posiadają nowoczesny sprzęt, umożliwiający szybkie zniszczenie znacznej liczby materiałów.

Dzięki podjęciu decyzji o współpracy z profesjonalistą zyskuje się także szereg korzyści. Należy tutaj wymienić:

  • redukcję kosztów – a zatem uniknięcie zakupu oraz konserwacji niszczarek, zakupu materiałów dodatkowych, jak worki na ścinki, a także kosztów, związanych z ich utylizacją;
  • oszczędność czasu pracowników – usługa nie wymaga osobistego zaangażowania;
  • wprowadzenie jednolitego standardu polityki bezpieczeństwa informacji – brak ryzyka niekontrolowanego wycieku danych;
  • potwierdzenie zniszczenia dokumentów – firmy zewnętrzne wystawiają w tym celu certyfikaty, które potwierdzają zgodne z prawem i trwałe zniszczenie danych;
  • możliwość niszczenia znacznych ilości nośników informacji, bez względu na ich rodzaj;
  • dbałość o środowisko naturalne.

Niszczenie dokumentów, jakie zawierają dane osobowe jest obowiązkiem, który spoczywa na właścicielu firmy, zaś zagrożenia płynące z przejęcia takich danych są ogromne i lepiej nie ryzykować narażenia siebie i własnej firmy na kłopoty wynikające z łamania prawa. Outsourcing usług wiążących się z niszczeniem dokumentów w przedsiębiorstwach jest rozsądnym wyborem. Co więcej, często okazuje się także koniecznością.

Źródło: http://niszczeniedokumentow.eu/

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js