Home Biznes Żarówki ozdobne – przegląd rozwiązań dostępnych na rynku
0

Żarówki ozdobne – przegląd rozwiązań dostępnych na rynku

Żarówki ozdobne – przegląd rozwiązań dostępnych na rynku
0

Dobór odpowiedniego oświetlenia do specyfiki czy charakteru danego wnętrza bardzo często uznawany jest za kwestię drugorzędną. Wielu z nas postrzega oświetlenie jako praktyczny element wyposażenia usprawniający codzienne funkcjonowanie, a inni dobierają lampy jedynie ze względu na ich dekoracyjny charakter. W obu przypadkach nie wykorzystujemy pełnego potencjału oświetlenia, które właściwie dobrane może nie tylko cieszyć nasze oczy, ale także wprawiać domowników w dobry nastrój i zapewniać komfortowe warunki do pracy.

Klasyka w nowoczesnym wydaniu

Od momentu, w którym Thomas Edison opatentował projekt żarówki, minęło niemalże sto pięćdziesiąt lat. W tym czasie dużą popularnością cieszyły się przykładowo okazałe lampy z abażurem, które skrzętnie ukrywały źródło światła. Jednak w ciągu ostatnich lat wraz ze wzrostem popularności minimalistycznego stylu skandynawskiego oraz stylu loftowego, który eksponuje surowość wnętrz, coraz większym zainteresowaniem zaczęły cieszyć się ozdobne żarówki. W realizacjach wykonywanych przez najlepszych projektantów wnętrz coraz częściej można zauważyć, iż abażur czy klosz lampy stanowią jedynie dopełnienie efektownej żarówki, która zostaje bardziej wyeksponowana. Warto dodać, że surowość i prostota stają się coraz bardziej pożądane w aranżacjach wnętrz, co w znacznym stopniu wpływa na atrakcyjność tego typu rozwiązań.

Żarówka na pierwszym planie

Poza aspektem estetycznym należy również zwrócić uwagę na praktyczną stronę żarówek dekoracyjnych. Przy doborze oświetlenia warto kierować się przede wszystkim barwą światła. Ciepłe światło jest bardzo nastrojowe, dlatego sprzyja wypoczynkowi. Świetnie sprawdzi się więc w sypialni, salonie oraz w innych miejscach, w których zwykle oddajemy się relaksowi. Barwa zimna, która przez wielu jest odbierana jako nieprzyjemna dla oka, będzie stanowiła natomiast dobrą bazę do pracy czy nauki, gdyż sprzyja skupieniu i wzmożonej koncentracji. Natomiast światło o barwie neutralnej, często odbierane jako chłodne, jest najbardziej zbliżone do światła dziennego. Z tego względu jest idealne do kuchni czy łazienki, ponieważ oddaje kolory z największą dokładnością, co może być istotne przykładowo podczas wykonywania makijażu czy gotowania. Tak szeroki wybór barwy światła jest możliwy jedynie w przypadku żarówek ledowych, które przybierają rozmaite wymiary i kształty.

Nieograniczony potencjał żarówki

Pokaźne lub malutkie, o kształcie kulistym, butelkowym bądź wielościennym oraz te o fantazyjnie wygiętym żarniku – na rynku dostępne są modele żarówek dekoracyjnych o bardzo zróżnicowanym designie. Nieograniczony potencjał tego typu oświetlenia tkwi w jego uniwersalności. Ozdobne żarówki mogą z powodzeniem występować jako lampy wiszące – wystarczy wkręcić je do spuszczonej z sufitu np. aluminiowej oprawki czy ażurowego drucianego klosza. Problemem nie są również lampy pokojowe stojące. W tym wypadku ozdobna żarówka może dać prosty, surowy efekt i nadać wnętrzu loftowego charakteru. Żarówki ledowe mogą też z powodzeniem pełnić funkcję oświetlenia ogrodowego. W ostatnim czasie ogromną popularność zyskały łańcuchy świetlne złożone z wielu mniejszych lub większych żarówek. Ten typ oświetlenia z pewnością wprowadzi dobry nastrój i nada sielskiego, romantycznego klimatu wokół posesji. Obecnie w sprzedaży dostępne są także spiralne świetlówki energooszczędne emitujące ciepłe, białe światło oraz kolorowe żarówki ledowe z aluminiowymi radiatorami o nieco futurystycznym wyglądzie.

Bez względu na to, czy jesteśmy wielbicielami surowości i niemalże laboratoryjnej stylistyki, czy sielskich, rustykalnych wnętrz, dzięki wykorzystaniu odpowiednio dobranej żarówki dekoracyjnej i właściwej oprawy oświetleniowej, z łatwością możemy nadać naszym wnętrzom upragnionego charakteru.

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js