Home Finanse Co to jest inflacja?
0

Co to jest inflacja?

Co to jest inflacja?
0

O inflacji słyszał chyba każdy z nas, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę inflacja jest. Skąd bierze się inflacja? Jakie są jej skutki? Czy można w jakiś sposób chronić się przed nią? Zapraszamy do zapoznania się z naszym krótkim artykułem na temat inflacji.

Inflacja w gospodarce to nic innego, jak proces polegający na wzrostu przeciętnego poziomu cen, czyli w wyniku inflacji wszystko drożeje. Jednocześnie głównym następstwem inflacji jest spadek siły nabywczej krajowego pieniądza, dlatego musimy wydać więcej, aby kupić te same towary. Przeciwnym zjawiskiem do inflacji jest deflacja, czyli proces, gdy dochodzi do spadku przeciętnego poziomu cen.

Informacje na temat wysokości inflacji są reprezentowane w różnych indeksach, przykładowo jako HICP (Harmonised Index of Consumer Price), który jest odpowiednikiem amerykańskiego CPI (Consumer Price Index), czyli wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych i stanowi on reprezentację dynamiki cen towarów i usług.

Wśród głównych przyczyn inflacji znajdują się:

  • zbyt wysoka emisja pieniądza przez bank centralny albo kreacja przez banki komercyjne, co skutkuje w zwiększeniu podaży pieniądza
  • nieprawidłowa, wadliwa struktura gospodarki
  • przeinwestowanie gospodarki
  • zbyt wysoki i niespodziewany wzrost kosztów produkcyjnych, przykładowo surowców energetycznych
  • niezrównoważony budżet państwa, głównie wtedy, gdy wydatki z budżetu są wyższe niż wpływy

Najważniejsze skutki inflacji:

  • wyższa cena produktów
  • przetrzymywanie niższych zasobów gotówki przez ludzi
  • spadek siły nabywczej pieniądza krajowego
  • spadek wartości zobowiązań i wierzytelności, które nie podlegają waloryzacji
  • dodatkowe koszty dla firm

Inflacja stanowi wobec tego zagrożenie dla oszczędności gromadzonych przez przeciętnego Kowalskiego – gdy nie będą one odpowiednio ulokowane, wówczas będą tracić na wartości, czyli będzie można kupić za nie mniej dóbr.

Najlepszym sposobem na to, aby walczyć z inflacją, jest inwestowanie swoich oszczędności. Można to robić poprzez korzystanie z lokat bankowych, ale obecnie ich oprocentowanie nie jest zbyt atrakcyjne. Alternatywnym wyborem są giełdy, na przykład można grać z brokerem HighSky.pl, który pozwala na pomnażanie pieniędzy z wykorzystaniem światowych giełd, także giełdy walutowej Forex. Więcej informacji o inwestycjach znaleźć można na stronie HighSky.pl.

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js