Home Biznes Katowice – tu biznes spotyka się z nauką
0

Katowice – tu biznes spotyka się z nauką

Katowice – tu biznes spotyka się z nauką
0

W ciągu ostatnich kilku lat Katowice gwałtownie zmieniły swój wizerunek. Jeszcze do niedawna stolica śląska, podobnie jak cała konurbacja śląska, kojarzyła się głównie z wydobyciem węgla, hałdami górniczymi i dymiącymi kominami potężnych zakładów przemysłowych. Słowem Katowice kojarzyliśmy głównie z przemysłem ciężkim. Jednak w najnowszym rankingu CBRE „EMEA Tech Cities” to miasto zajęło 6 miejsce wśród najszybciej rozwijających się centrów technologicznych w Europie. Co sprawia, że Katowice są tak bardzo przyjazne innowacjom, technologii i nauce?

Szereg inicjatyw

To nie dzieło przypadku, że w Polsce to właśnie Katowice są najbardziej dynamicznie rozwijającym się centrum technologicznym. Od kilku lat władze miejskie (i nie tylko one) rozwijają szereg projektów i udogodnień, mających za zadanie przyciągać środowiska naukowe i nowoczesnych przedsiębiorców. Warto tutaj wymienić chociażby takie inicjatywy, jak Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG organizowane cyklicznie w czerwcu, Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej, Śląskie Centrum Przedsiębiorczości, Park Naukowo-Technologiczny Euro Centrum, planowane Śląskie Centrum Innowacji czy działalność Fundacji Gaudete.

Dla przykładu Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji rokrocznie przyciągają przedstawicieli świata nauki, przemysłu oraz biznesu. Patronuje im wiele znaczących w Polsce i na świecie instytucji, dzięki czemu targi cieszą się szerokim uznaniem na arenie międzynarodowej. Prezentowane tam wynalazki stosowane są głównie w przemyśle, ochronie środowiska, zdrowia, a także w branżach związanych z BHP i szeroko rozumianą jakością życia. W minionym roku pojawiły się na nich wynalazki związane z robotyką, miejski pojazd treningowy czy nawet reaktor termojądrowy.

Inną inicjatywą, znacząco przyczyniającą się do atrakcyjności Katowic jako środowiska innowacyjnego jest Park Naukowo-Technologiczny Euro Centrum, działający w Katowicach już od 2007 roku. W dużej mierze skupia się na promowaniu ekologicznych, energooszczędnych rozwiązań i technologii, coraz szerzej stosowanych wobec pilnej potrzeby przeciwdziałania skutkom zmian klimatycznych. To właśnie tutaj wynalazcy mają szczególne możliwości komercjalizowania swoich osiągnięć – Park Naukowo-Techniczny aktywnie współpracuje z wieloma liczącymi się przedsiębiorstwami z branży nowych technologii. W ramach tej instytucji funkcjonuje również Euro Centrum Park-Przemysłowy, oferujący przyjazne środowisko do prowadzenia działalności dla około 100 przedsiębiorstw, zatrudniających ponad 1000 osób. Skupia głównie firmy zajmujące się technologiami energooszczędnymi, jak i informatycznymi.

Również Fundacja Gaudete szeroko przyczynia się do poprawy rynku pracy w Katowicach, pomagając wielu osobom podnosić kompetencje zawodowe, a także przyczyniając się do poprawiania współpracy między środowiskiem kształcenia i szkolenia a środowiskiem pracy. Wydatnie przyczynia się to poprawy kapitału ludzkiego, jaki miasto ma do zaoferowania przedsiębiorcom.

Doskonałe zaplecze usług dla biznesu i dobra komunikacja

Oprócz wymienionych inicjatyw stolica górnego Śląska może pochwalić się bardzo dobrą komunikacją, zarówno tą wewnątrzkrajową, jak i bliskością Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach, z którym miasto jest świetnie połączone. Znacznie ułatwia to organizację wydarzeń o zasięgu międzynarodowym, których z pewnością będzie w Katowicach przybywać.

W Katowicach nie będzie też najmniejszych problemów ze znalezieniem firm świadczących usługi dla biznesu. Przedsiębiorcy mogą szukać ułatwienia w codziennej pracy, np. korzystając z usług profesjonalnego biura rachunkowego w Katowicach. Coraz częściej podmioty świadczące outsourcing księgowości czy z zakresu kadr i płac zatrudniają specjalistów, którzy znają specyfikę branży IT czy nowych technologii.

Biorąc pod uwagę wszystkie wspomniane aspekty, Katowice stają się niezwykle ciekawym miastem do założenia i prowadzenia własnego biznesu, jeśli chcemy promować innowacyjność i inwestować w najnowocześniejsze projekty technologiczne.

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js