Home Finanse Lokata terminowa czy fundusz z lokatą?
0

Lokata terminowa czy fundusz z lokatą?

Lokata terminowa czy fundusz z lokatą?
0

Chcesz chronić swoje środki przed utratą wartości spowodowaną inflacją? A może zależy ci na pomnożeniu kapitału, ale nie czujesz się gotowy aby postawić swoje pierwsze kroki na giełdzie papierów wartościowych albo na rynkach walutowych? Sprawdź, jakie produkty inwestycyjne możesz znaleźć w swoim banku.

Jeśli twoim jedynym celem jest ochrona kapitału przed skutkami inflacji, dobrym rozwiązaniem dla ciebie będą produkty niskiego ryzyka, takie jak lokaty terminowe, ale i fundusze inwestycyjne inwestujące w papiery pieniężne. Fundusz z lokatą to opcja umiarkowana, przeznaczona dla tych konsumentów którzy chcą zarabiać, lecz jednocześnie nie są w stanie zaakceptować ryzyka utraty nawet kilkudziesięciu procent zainwestowanej gotówki. Fundusze akcji zaś to produkty pozwalające na uzyskanie wyników podobnych do gry na giełdzie papierów wartościowych, jednak związane z podobnym ryzykiem.

Lokata terminowa – jeśli nie chcesz ryzykować

Lokaty terminowe to rozwiązanie dla tych klientów banków, których jedynym celem jest bezpieczne przechowanie środków oraz ich ochrona przed inflacją. Lokaty charakteryzują się oprocentowaniem wysokości do kilku procent (obecnie najlepsze lokaty mają oprocentowanie na poziomie 3-4%) oraz brakiem ryzyka utraty kapitału. Jeśli istnieje szansa, że w najbliższym czasie będziesz potrzebować dostępu do gotówki, zdeponowanie oszczędności na lokacie albo koncie oszczędnościowym będzie o wiele lepszym pomysłem, niż fundusz inwestycyjny albo fundusz z lokatą.

Fundusz z lokatą – umiarkowana opcja

Fundusz z lokatą to opcja pośrednia pomiędzy bezpieczną lokatą terminową a funduszem inwestycyjnym. Ten produkt polega na skomponowaniu portfela inwestycyjnego złożonego w części z bezpiecznej lokaty, a w części z wybranego przez ciebie funduszu, na przykład funduszu akcji. Lokata terminowa, na której ulokowane są oszczędności, charakteryzuje się zazwyczaj oprocentowaniem o wiele bardziej atrakcyjnym niż zwykłe lokaty terminowe. Należy jednak pamiętać, że tego typu produkt nie jest pozbawiony ryzyka. Wiąże się on także z opłatami za prowadzenie portfela inwestycyjnego. Może się także okazać, że zysk wypracowany na lokacie jest „przejedzony” przez opłaty manipulacyjne, a na ewentualny zysk z funduszu należy czekać jeszcze przez kilka miesięcy po zakończeniu trwania promocyjnej lokaty.

Fundusz inwestycyjny niskiego ryzyka – wstęp do świata inwestycji

Niektóre  fundusze inwestycyjne charakteryzują się bardzo niskim ryzykiem i szansą na zysk na poziomie porównywalnym do zwykłej lokaty terminowej. Zainwestowanie części kapitału w tego typu fundusz inwestycyjny (na przykład fundusz pieniężny albo fundusz opierający większość portfela na papierach dłużnych) może być pierwszym krokiem mającym na celu stopniowe wejście do świata bardziej ryzykownych inwestycji, takich jak fundusze akcji.  Jeśli więc planujesz w przyszłości bardziej agresywne sposoby inwestowania, fundusz może być bardzo dobrym sposobem na nabycie potrzebnego doświadczenia.

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js