Home Finanse Prowadzisz firmę? Sprawdź, czy leasing samochodu jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców

Prowadzisz firmę? Sprawdź, czy leasing samochodu jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców

Prowadzisz firmę? Sprawdź, czy leasing samochodu jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców
0

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie ofertą firm leasingowych. Szacuje się, że branża obsługuje około 53% klientów klasyfikowanych jako firmy mikro. Czy zawsze jest to korzystne rozwiązanie? Kiedy warto rozważyć wzięcie samochodu w leasing?

Jak podaje Związek Polskiego Leasingu, w 2016 roku dynamika branży leasingowej osiągnęła poziom ponad 16% (rok do roku). Dla wielu przedsiębiorców wzięcie np. samochodu w leasing jest korzystniejsze niż zakup za gotówkę czy kredyt.

Leasing nie obniża zdolności kredytowej

Wybór leasingu, jako formy finansowania zakupu pojazdu, nie obniża zdolności kredytowej firmy. Chociaż przedsiębiorca zobowiązany jest do opłacania comiesięcznych rat leasingowych, nie są one traktowane jak raty kredytu. Po części związane jest to z faktem, iż przedmiot leasingu w okresie trwania umowy należy do leasingodawcy. Leasingobiorca jest tylko jego użytkownikiem.

Zachowanie płynności finansowej

Decydując się na dzierżawienie samochodu, przedsiębiorca może korzystać z auta w pełnym zakresie, jednak nie angażuje całych zasobów finansowych w celu nabycia środków trwałych. Dzięki temu możliwe jest zachowanie płynności finansowej. Jednocześnie dochodzi do poprawy przepływów pieniężnych – wolne środki można wykorzystać np. do obrotu lub na bieżącą inwestycję.

Możliwość skorzystania z uproszczonych procedur

Jeśli przedsiębiorstwo chce leasingować samochód, firma leasingowa może zastosować uproszczone procedury. Ograniczenie formalności nie tylko przyspiesza cały proces, ale również daje szansę na uzyskanie pojazdu tym firmom, które nie mają odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej przy ubieganiu się o kredyt samochodowy.

Obniżenie kosztów podatkowych

Leasingowanie samochodu pozwala na obniżenie kosztów podatkowych – z reguły w większym stopniu niż kredyt bankowy.

Decydując się np. na leasing operacyjny, w koszty uzyskania przychodu przedsiębiorca może wliczyć całą ratę leasingową – zarówno część odsetkową, jak i kapitałową. W ten sposób istnieje możliwość obniżenia podstawy opodatkowania, co przekłada się na niższy podatek dochodowy do zapłacenia. To duża przewaga nad kredytem, w przypadku którego przedsiębiorca odlicza wyłącznie część odsetkową. Z kolei leasing finansowy pozwala leasingobiorcy na dokonywanie odpisów amortyzacyjnych.

Możliwość wymiany samochodu na nowy co 3-4 lata

W przypadku leasingu, przedsiębiorstwo ma możliwość wymiany samochodu na nowy co 3-4 lata. Przykładowo, wybierając Leasing SMARTPLAN dostępny w ofercie Toyota Leasing firma uzyskuje gwarancję odkupu pojazdu przez dealera Toyoty. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest spłata jedynie tej części wartości pojazdu, która odpowiada faktycznej utracie wartości w okresie trwania umowy leasingowej.

Leasing samochodowy – tak czy nie?

Leasingowanie samochodu wiąże się z wieloma korzyściami, także podatkowymi. Każdy przedsiębiorca powinien jednak przeprowadzić indywidualną analizę pod kątem swojej sytuacji finansowej oraz potrzeb. Dzięki temu uda się dokonać właściwego wyboru. Jeśli analiza wykaże opłacalność leasingu, warto go zaciągnąć. Szczególnie, że korzyści finansowe mogą być znacznie większe w porównaniu z kredytem samochodowym.

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js