Home Finanse Regulacje prawne dotyczące działania kantorów internetowych

Regulacje prawne dotyczące działania kantorów internetowych

Regulacje prawne dotyczące działania kantorów internetowych
0

Wszelkie instytucje związane z pieniędzmi są regulowane prawnie, aby klienci nie padali ofiarami nadużyć i spekulacji. Dotyczy to także kantorów internetowych. Muszą one spełniać wiele norm dotyczących bezpieczeństwa transakcji i pozostawać w zgodzie z przepisami. Co prawo mówi o działalności kantorów internetowych? Jakie regulacje ich dotyczą?

Kantory internetowe w opinii Narodowego Banku Polskiego

Historia wymiany walut online w Polsce jest dość krótka – nie minęło nawet 10 lat od momentu pierwszych udanych transakcji tego typu. Od początku dążono do uregulowania działalności kantorów internetowych, tak aby była ona bezpieczna dla klientów.

Obecnie według prawa polskiego podmiot zajmujący się wymianą walut online nie musi mieć licencji bankowej i nie musi być wpisany do rejestru kantorowego NBP, a nawet „nie stanowi działalności kantorowej w rozumieniu ustawy w dnia 27 lipca 2002 r. – Prawo dewizowe” – taką opinię wydał Narodowy Bank Polski.

Wynika to z zasad działania kantorów internetowych. W świetle prawa z uwagi na to, że nie dochodzi do usługi przekazu, a do rozliczeń pomiędzy dwoma rachunkami bankowymi, kantor internetowy nie podlega instytucjom nadzorczym i działa na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Jakie zasady obowiązują kantory internetowe?

Nie oznacza to jednak, że w działalności kantorów internetowych obowiązuje wolnoamerykanka. Muszą one dostosować się do norm ostrożnościowych oraz przepisów dotyczących e-commerce. Dochodzi tu bowiem do zawierania umowy na odległość, a w takiej sytuacji klient jest prawnie chroniony. Naturalnie, kantory internetowe podlegają także Kodeksowi Cywilnemu i właśnie ten akt reguluje większość aspektów związanych z działalnością kantoru w internecie. Nad ochroną danych osobowych czuwa z kolei Generalnym Inspektoracie Ochrony Danych Osobowych – o ile kantor zgłosi do niego swoją bazę danych. Zawsze warto upewnić się, że kantor, w którym chcemy wymienić waluty, ma certyfikaty gwarantujące nam bezpieczeństwo transakcji. Pewnym miejscem wymiany walut w sieci jest www.centnet.pl.                                                         

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js