Home Finanse W jaki sposób szukać pomocy finansowej dla zadłużonych? Podpowiadamy

W jaki sposób szukać pomocy finansowej dla zadłużonych? Podpowiadamy

W jaki sposób szukać pomocy finansowej dla zadłużonych? Podpowiadamy
0

Na koniec trzeciego kwartału 2017 roku Polacy byli zadłużeni na  łączną kwotę przekraczającą 3 mln zł. Coraz więcej osób zmaga się z niespłaconymi zobowiązaniami. Przyczyn takich problemów może być wiele – począwszy od utraty pracy, aż po pogorszenie się stanu zdrowia. Jak sobie z nimi radzić? Pomoc finansowa dla zadłużonych wcale nie musi polegać na zaciągnięciu kolejnego kredytu.

Dlaczego pomoc finansowa dla zadłużonych w postaci pożyczki na spłatę zobowiązań to nie jest  najlepsze rozwiązanie? Mówiąc najprościej: ponieważ generuje kolejne koszty związane z długiem i nie pozwala naprawdę wyjść na finansową prostą. Wręcz przeciwnie –zaciągnięcie pożyczki na spłatę długi może doprowadzić do tego, że osoba zadłużona wpadnie w tzw. spiralę długów, a jej sytuacja pogorszy się. Co zatem zrobić w zamian?

Regularna spłata zobowiązań to najlepsza pomoc finansowa dla zadłużonych

Nagła zmiana sytuacji materialnej na gorszą może spowodować, że spłata dotychczas regulowanych terminowo zobowiązań stanie się niemożliwa. Co zrobić, jeżeli tak się stanie? Najprostszym sposobem na uzyskanie pomocy jest skontaktowanie się bezpośrednio z wierzycielem lub – gdy obsługę zobowiązania przejęła firma windykacyjna –doradcą takiej firmy. Szczera rozmowa i przedstawienie swojego problemu może być szansą na uniknięcie poważnych konsekwencji wynikających z niespłacanego zadłużenia.

W najkorzystniejszej sytuacji są te osoby zadłużone, które już stały się klientami firm windykacyjnych, np. ULTIMO. Takie podmioty  dążą do polubownego rozwiązania każdej sprawy, oferując możliwość podpisania korzystnej ugody. I to ona jest najlepszą pomocą w wychodzeniu ze spirali długów.

Ugoda z firmą windykacyjną, czyli co?

Zadłużenie, które już powstało, trzeba spłacić. Lepiej zrobić to szybciej niż później – zwłaszcza jeśli firma windykacyjna nawiązuje kontakt, proponując ugodę. Decyzja o jej podpisaniu może uchronić osobę zadłużoną przed nieprzyjemnym i kosztownym procesem sądowym, a w konsekwencji – przed egzekucją komorniczą. Oddłużanie prowadzone przez komornika, o czym warto pamiętać, przebiega pod przymusem i może odbywać się np. poprzez zajęcie części wynagrodzenia, konta bankowego czy spieniężenie ruchomości i nieruchomości, które należą do osoby zadłużonej. Spłata długów na podstawie ugody jest dobrowolna, a rozmowa z doradcą firmy windykacyjnej pozwoli ustalić rozsądną wysokość raty. Może to być nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Jeżeli osoba zadłużona będzie spłacać swoje zobowiązania zgodnie z nowym harmonogramem, wyjście na finansową prostą to tylko kwestia czasu.

Jak podpisać ugodę? Pierwszym krokiem jest kontakt z firmą windykacyjną, np. ULTIMO Można go podjąć nie wychodząc z domu –  rozmawiając telefonicznie z doradcą lub korzystając z Internetu (poprzez czat, e-mail, formularz kontaktowy czy specjalną platformę dla klientów). Gdy zaś zaproponowane przez doradcę warunki będą zadowalające – wystarczy podpisać nowe zasady spłaty i… rzetelnie się ich trzymać. To prostsze niż się może wydawać.