Home Finanse Uzyskaj zwrot podatku – Dania
0

Uzyskaj zwrot podatku – Dania

Uzyskaj zwrot podatku – Dania
0

Należysz do grupy osób, które zdecydowały się na wyjazd za granicę w poszukiwaniu lepszej pracy, edukacji czy perspektyw życiowych? W takim razie z pewnością podjąłeś się także legalnego zatrudnienia, które wymaga od Ciebie regularnego odprowadzania składek na poczet podatku dochodowego oraz dokonywania corocznego ich rozliczenia. Czy wiedziałeś jednak, że istnieją naprawdę duże szanse, że przysługuje Ci zwrot podatku? Dania, podobnie jak wiele innych państw europejskich, posiada prawo, które szczegółowo określa zasady jego przyznawania. Poznaj szczegóły duńskiego systemu podatkowego i sprawdź czy możesz odzyskać swoje pieniądze!

Komu przysługuje zwrot podatku z Danii?

Pamiętaj, że zwrot podatku z Danii będzie możliwy tylko wtedy, gdy na zakończenie roku podatkowego właściwie rozliczyłeś się z urzędem skarbowym. W przypadku osób pozostających w związkach małżeńskich, możliwe jest wspólne dokonanie rozliczenia. Wszystkim zapominalskim przypominamy, że brak złożenia odpowiedniej dokumentacji będzie skutkować nałożeniem wysokich kar pieniężnych, których z pewnością chciałbyś uniknąć. Na dzień dzisiejszy wynoszą one 2500 koron. Każdy podatnik ma możliwość ubiegania się o uzyskanie zwrotu nadwyżki pobranej na poczet podatku dochodowego, jednak czy każdy z podatników go uzyskuje? To wszystko zależy od łącznej sumy Twoich dochodów, prawidłowo wypełnionej dokumentacji oraz terminowego rozliczenia z właściwym urzędem skarbowym. Warto jednak wiedzieć, że pełen zwrot podatku Dania oferuje wyłącznie pracownikom, których dochód nie przekroczył 42.900 DKK.

Terminy ubiegania się o zwrot podatku – Dania

Prawidłowo wypełnione rozliczenie podatkowe oraz ewentualna dodatkowa dokumentacja powinny zostać złożone w wybranym urzędzie skarbowym do 1 maja lub 1 lipca. Termin ten uzależniony jest od daty, którą urząd umieścił na przesłanym do Ciebie formularzu. Mamy jednak dobrą wiadomość dla osób, które zapomniały o dokonaniu rozliczenia – o zwrot podatku w Danii można ubiegać się aż do 40 miesięcy wstecz, czyli od momentu zakończenia legalnego zatrudnienia. Okres ten dotyczy także składania wszelkich odwołań lub wniosków o dokonanie korekty. Na otrzymanie decyzji podatkowej czeka się około kilku miesięcy. Jednak po jej wydaniu, pieniądze za zwrot podatku w Danii zostają wypłacone od razu na podany przez Ciebie rachunek bankowy.

Jakie dokumenty są wymagane, aby uzyskać zwrot podatku z Danii?

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że zebranie całkowitej dokumentacji oraz prawidłowe wypełnienie wszelkich formularzy może znacząco przyspieszyć proces uzyskania zwrotu podatku. W Danii do rozliczenia konieczne są następujące dokumenty:

  • kserokopia kontraktu zawartego pomiędzy Tobą a pracodawcą,
  • paski wypłat, czyli tzw. payslipy, które otrzymujesz każdorazowo przy wypłacie wynagrodzenia,
  • formularz rozliczeniowy przesłany Ci drogą pocztową przez duński urząd skarbowy, czyli Arsopgorelse (wstępne roczne rozliczenie podatkowe),
  • kody NemID wraz z hasłem (osobisty identyfikator, który jest niezbędny w internetowej korespondencji z duńskimi instytucjami) lub kod TastSelv, który umożliwia Ci dokonanie rozliczenia podatkowego online.

Duński system podatkowy umożliwia osobom legalnie zatrudnionym na terenie tego kraju łatwe i bardzo często skuteczne ubieganie się o zwrot podatku. Dania oferuje również szereg ulg, z których mogą skorzystać pracownicy i mieszkańcy, w tym ulgę dla niepełnosprawnych, ulgę pokrywającą koszty zakwaterowania, wyjazdów czy wyżywienia oraz alimenty na dzieci. Osobom, które pierwszy raz dokonują rozliczenia podatkowego na duńskim terytorium, zaleca się skorzystanie z pomocy specjalistów.