Home Konsument Kiedy potrzebny jest adwokat
0

Kiedy potrzebny jest adwokat

Kiedy potrzebny jest adwokat
0

Nieuczciwe praktyki zatrudnionych są coraz rzadziej spotykane na rynku pracy. Wszystko za sprawą działań, jakich podejmują się pracodawcy dla ochrony własnych interesów. Jeszcze przed ustanowieniem zakazu konkurencji przez Kodeks Pracy firmy wzajemnie wymieniały się pracownikami, wykradając swoje know how i praktyki stosowane podczas produkcji. Obecnie jednak tego typu zachowania są karane i zgodnie z prawem, nie można tego robić.

Umowa o zakazie konkurencji w prawie

Zgodnie z Kodeksem Pracy zakaz konkurencji musi zostać zawarty między pracodawcą, a pracownikiem w formie pisemnej. W opracowywaniu dokumentu warto kierować się przesłankami wyszczególnionymi w przepisach, które wyróżniają poszczególne elementy, jakie powinien zawierać zakaz konkurencji. Co ciekawe, zakaz pracy w tym samym lub podobnym sektorze może obowiązywać zarówno podczas trwania dotychczasowej umowy o pracę, jak i po jej zakończeniu. Wówczas trzeba pamiętać, by w podpisywanym między pracownikiem, a pracodawcą porozumieniu jasno wskazać, w jakim terminie zakaz konkurencji obowiązuje. W przeciwnym razie wraz z zerwaniem umowy o pracę gaśnie także zakaz wykonywania działalności konkurencyjnej.

Co zrobić, jeśli zakaz zostanie złamany?

W prawie nie istnieje jednoznaczna definicja działalności konkurencyjnej. Właśnie dlatego jest ona rozumiana jako przedsięwzięcie, w którym zarówno były pracownik, jak i pracodawca podejmują się wykonania tej samej lub podobnej usługi lub produkcji tego samego lub podobnego towaru. Niemal każdy adwokat Wrocław i inne, duże miasta w Polsce traktuje jako szczególny rynek pracy. To właśnie tu dochodzi bowiem do największych nadużyć. Okazuje się jednak, że łamanie prawa nikomu nie uchodzi płazem. Strony podpisujące porozumienie o zakazie konkurencji chronione są właściwym odszkodowaniem. Pracownik otrzymuje rekompensatę w wysokości minimum 25% wynagrodzenia przyznawanego mu przed zerwaniem umowy o pracę, z kolei pracodawca chroniony jest odszkodowaniem dopiero wówczas, gdy zakaz konkurencji zostanie złamany.

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js