Home Finanse Jak wybrać najtańsze OC? Kilka porad

Jak wybrać najtańsze OC? Kilka porad

Jak wybrać najtańsze OC? Kilka porad
0

Posiadanie własnego samochodu to nie tylko przyjemność z jazdy, a także obowiązek tankowania i wizyt u mechanika. Każdy kierowca jest zobligowany przez prawo do posiadania ważnego przeglądu technicznego auta oraz do posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, czyli popularnego OC.

Niedopełnienie obowiązku może się wiązać ze sporym mandatem podczas rutynowej kontroli policji. Poza tym w razie spowodowania kolizji to właśnie z ubezpieczenia OC kierowcy wypłacane jest odszkodowanie. Warto więc ubezpieczyć się, by nie ponosić bezpośrednich konsekwencji finansowych spowodowanego wypadku lub kolizji na drodze.

Sposób na tanie OC

Oferty pakietów OC bardzo się między sobą różnią. Najtańsze oferty zaczynają się od kwoty na poziomie 300-400 zł, natomiast najdroższe to już kwoty rzędu nawet kilku tysięcy złotych.

Od czego zależy wysokość składki na ubezpieczenie OC?

Przede wszystkim do wieku i doświadczenia kierowcy, a także od liczby lat bezszkodowej jazdy. Za każdy rok, w którym nie będziemy uczestniczyć w kolizji na drodze uzyskujemy zniżki sięgające nawet 60%. Pod górkę mają w tym wypadku młodzi kierowcy, zwłaszcza ci poniżej 25. roku życia. Nie dość, że często nie mogą oni liczyć na zniżki na ubezpieczenie, to firmy ubezpieczeniowe nakładają na nich swego rodzaju „kary” ze względu na wiek. Grupa wiekowa kierowców do 25. roku życia najczęściej bowiem powoduje wypadki i wykazuje się brawurą.

Kolejnymi czynnikami decydującymi o wysokości składki OC są: miejsce zamieszkania, a także model i wiek samochodu. Im większe miasto, np. Warszawa, tym większe ryzyko kolizji, co skutkuje wyższym OC. Podobnie jest z wiekiem pojazdu. Starsze auto jest bardziej podatne na awarie i wypadki, w związku z tym właściciele bardziej wiekowych pojazdów muszą się liczyć z tym, że ich OC może być wyższe niż w przypadku nowego auta.

Aby wybrać najlepszą ofertę ubezpieczeniową można skorzystać z tzw. kalkulatorów ubezpieczeń i porównywarek. Tak naprawdę ubezpieczenie OC oznacza zawsze to samo, gdyż jest to ubezpieczenie regulowane ustawą. Poszczególne pakiety różnią się od siebie dodatkami. Nietrudno się domyślić, że im więcej dodatków, tym ubezpieczenie będzie wyższe.

Ubezpieczenie OC jest najczęściej oferowane w pakiecie z AC, czyli autocasco zabezpieczające nasz samochód przed wypadkiem losowym, którego efektem jest całkowite zniszczenie pojazdu, uszkodzenie lub kradzież. Nie jest to jednak ubezpieczenie obowiązkowe. Należy o tym pamiętać, gdyż jego obecność w pakiecie winduje cenę całego ubezpieczenia nawet o kilkaset złotych do tysiąca w górę.

W skład pakietów OC wchodzą też różnego rodzaju usługi assistance, które zabezpieczają kierowcę wraz z pasażerami od różnych wydarzeń. Tu już warto rozważyć wydanie dodatkowych kilku złotych, gdyż nie podnosi to znacznie kosztu całego ubezpieczenia, a może uratować ważny wyjazd, np. poprzez podstawienie samochodu zastępczego na czas naprawy samochodu.

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js