Home Podatki Podatek bankowy: o kredyt będzie trudniej

Podatek bankowy: o kredyt będzie trudniej

Podatek bankowy: o kredyt będzie trudniej
0

Wprowadzenie podatku bankowego przez rząd Prawa i Sprawiedliwości wzbudziło niepokój nie tylko w sektorze bankowym, ale również wśród klientów banków, którzy z różnych powodów są skazani na usługi bankowe, w tym na przykład na kredyt w banku.

Do tej pory niewiele krajów zdecydowało się na wprowadzenie tego rodzaju daniny od banków. Choć sam pomysł dyskutowany jest od lat na całym świecie, to do tej pory nie została zainicjowana żadna międzynarodowa akcja mająca na celu nałożenie na banki podatku.

Jako pierwsze, banki obciążyły Węgry. Początkowo stawka była bardzo wysoka i wynosiła 0,5% aktywów banków i instytucji finansowych. Doświadczenia tego kraju spowodowały jednak, że od 2016 roku stawka podatku będzie niższa i wynosić będzie 0,31%. Dalsze obniżki będą miały miejsce w latach 2017-19. Do krajów, które zdecydowały się na nałożenie daniny na banki, należy Słowacja, Rumunia i Słowenia. Najlepiej wszystko potoczyło się na Słowacji. Nowy podatek nie wpłynął negatywnie na kondycję sektora. Gorzej było w przypadku pozostałych dwóch krajów, w których sektor bankowy znajduje się nadal na minusie.

Wśród dyskusji na temat wprowadzenia podatku bankowego często pojawiają się głosy specjalistów, którzy niepokoją się o to, że podatek bankowy odbije się przede wszystkim na konsumentach. Banki to instytucje nastawione na pomnażanie kapitału – trudno uwierzyć, że kadry nimi zarządzające pokornie przyjmą ten koszt na swoje barki i nie spróbują wydrzeć tych pieniędzy konsumentów – przekonują przeciwnicy wprowadzenia podatku.

Jednym z nich jest chociażby dr Jacek Adamski, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, który uważa, że podatek bankowy będzie zachętą do wyprowadzania aktywów poza granice kraju. W tej sytuacji to polskie banki będą na przegranej pozycji, bo nie będą miały tyle możliwości ile zagraniczne instytucje finansowe.

Czy nowy podatek bankowy w Polsce wpłynie negatywnie na kondycję banków? O to raczej nie powinniśmy się martwić, gdyż instytucje finansowe mają szereg specjalistów, których zadaniem jest wypracowania dochodu dla banku. Najbardziej powinniśmy się niepokoić o dostępność kredytów hipotecznych dla klientów banków, którzy już i tak w tym roku muszą mieć co najmniej 20% wkładu własnego, jeśli chcą zakupić dom lub mieszkanie. Czy nowa danina bankowa zwiększy prowizje i raty kredytów? O tym przekonamy się w ciągu najbliższych miesięcy.

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js