Home Prawo Adwokat czy Radca?
0

Adwokat czy Radca?

Adwokat czy Radca?
0

Dysproporcje pomiędzy adwokatem a jego zamiennikiem – radcą prawnym są niezbyt znaczące, jednak w szerokiej opinii publicznej najbardziej znanymi stereotypami do niedawna były powiązania adwokata ze sprawami o charakterystyce karnej, za to wielu znany radca prawny zazwyczaj kojarzony jest ze sprawami rodzinnymi oraz charakterystyce gospodarczej.

Czy te przekonanie są prawdziwe? Cóż… nie do końca, gdyż to tylko subtelne spojrzenie na w/w sytuacje – w tym tekście podmiot zostanie rozłożony na większą ilość czynników.

Czym różnią się obie kategorie zawodowe?

Przede wszystkim zacznijmy od początku :

  • Radca prawny i adwokat pełnią funkcje w różnych samorządach, takich jak – samorząd radców prawnych oraz samorządzie adwokatów.
  • Funkcjonują na różnych aktach prawnych.
  • Mają osobne instytucje dyscyplinarne.
  • Zmiany wizualne to oddzielne kolory togi, (kolor żabotu u adwokata jest zielony, za to u radcy prawnego jest to kolor niebieski)

Są to dość mało znaczące rozbieżności, jednak tylko na pierwszy rzut oka, ponieważ generalną zmianą jest forma wykonywania zawodu, oznacza to tyle że adwokat nie ma możliwości pozostawać w stosunku pracy, najważniejszy podział jest tutaj w oparciu o umowy ze względu wykonywanych czynności, mają prawo pracować na umowie zlecenie lub ostatnio coraz bardziej znaną b2b (Business to Business). Przejdźmy do drugiej specjalizacji jakim jest radca prawny, co go wyróżnia? Otóż może pozostać w stosunku pracy, dzięki tej zmianie jego działalność jest bardziej kompatybilna w niektórych przypadkach.

Kogo wybrać na potencjalnego obrońce?

W gruncie rzeczy kontrakt między kategoriami nie jest zbyt znaczący dla klienta, gdyż adwokat jak i radca prawny ma możliwość udzielania porad prawnych, jak i być naszym obrońcą przed sądem czy też organami pokrewnymi. Podział jest istotny tylko dla wykonawców zawodu, poprzez sztucznie wytworzone przekonanie do 2016 roku, gdyż tego roku radca prawny zdobył pełen zakres możliwości do uczestnictwa w sprawach karnych. Aktualnie wybór już nie niesie za sobą ewentualnych przykrych konsekwencji. Przede wszystkim dla klienta powinna mieć znaczenie przeszłość mecenasa oraz kompetencje zawodowe.

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js