Home Prawo Adwokat – fachowa pomoc nie tylko w sądzie
0

Adwokat – fachowa pomoc nie tylko w sądzie

Adwokat – fachowa pomoc nie tylko w sądzie
0

Prawie każdy obywatel w którymś momencie swojego życia ma styczność z sądem i kwestiami prawnymi. Może się to zdarzyć np. przy okazji odziedziczenia spadku, rozwodzie, albo przy niebezpiecznym zdarzeniu w przestrzeni publicznej – gdy zostajemy wezwani w roli świadka.

Wówczas po raz pierwszy mierzymy się ze skomplikowaną sądową biurokracją, mrowiem przepisów i specjalistycznym językiem. Działania w sądzie wymagają wielkiej wiedzy, ale nawet gdy ją posiadamy, nie zawsze możemy reprezentować siebie w każdej sytuacji. Niektóre kwestie są odgórnie zastrzeżone dla osób posiadających wykształcenie prawnicze, które ponadto uzyskały zgodę państwa na reprezentowanie innych.

Wezwanie do sądu nie oznacza od razu, że będziemy potrzebowali prawnika. Szczególnie, jeśli zostaliśmy wezwani w charakterze świadka. Pomoc adwokata lub radcy prawnego staje się konieczna w przypadku, gdy stajemy się stroną sporu. W sprawach karnych, osoby oskarżone o popełnienie przestępstwa muszą mieć obrońcę, który ich reprezentuje i wspomaga specjalistyczną wiedzą. Taki adwokat może zostać wybrany przez oskarżonego prywatnie, w innym przypadku zostaje przyznany adwokat „z urzędu”, którego praca jest opłacana przez państwo. W procesach cywilnych, których uczestnikami stajemy się znacznie częściej, zatrudnienie prawnika nie jest zwykle obowiązkowe. Jednak poza najprostszymi sprawami, uczestnicy postępowania rzadko radzą sobie z zawiłościami przepisów, formami i terminami składania dokumentów i pozostałymi prawnymi kwestiami. Wtedy warto zwrócić się o fachową pomoc.

Możemy ją znaleźć w kancelariach adwokackich i kancelariach radców prawnych. Ci drudzy również są w stanie reprezentować nas w sądzie, z reguły jednak zajmują się raczej udzielaniem porad prawnych, lub doradztwem w różnego rodzaju firmach i instytucjach. Najłatwiej zwrócić się o pomoc do adwokata, nie tylko w przypadku uczestnictwa w konkretnym postępowaniu, ale w każdej istotnej dla nas kwestii prawnej. Może to być np. prośba o skontrolowanie zawieranych przez nas umów, których postanowień nie jesteśmy pewni, albo prośba o radę w przypadku uciążliwego sąsiada. Ważne, aby sprawdzić, czy osoba do której się zwracamy ma prawo do wykonywania zawodu tj. czy jest wpisana na listę adwokatów lub radców prawnych. Jest to gwarantem jej wiedzy i pozwala nie tylko udzielać porad prawnych, ale także występować w naszym imieniu przed instytucjami państwowymi.

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js