Home Konsument Odszkodowania powypadkowe – jakie prawa przysługują po udziale w wypadku?

Odszkodowania powypadkowe – jakie prawa przysługują po udziale w wypadku?

Odszkodowania powypadkowe – jakie prawa przysługują po udziale w wypadku?
0

Odszkodowania z OC sprawcy

Każdy posiadacz zarejestrowanego pojazdu ma obowiązek kupienia polisy OC. Ma ona chronić ofiary potencjalnych wypadków, które może spowodować. Mimo że jest to najpopularniejsze ubezpieczenie w Polsce wiele osób nie wie jakie prawa przysługują poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych.

Po pierwsze samochód

Poszkodowany w wypadku komunikacyjnym ma niezaprzeczalne prawo do naprawy pojazdu, który został uszkodzony w wyniku zdarzenia drogowego. Pamiętajmy, że obowiązuje tu zasada pełnej kompensacji wyrządzonej szkody, czyli przywrócenia pojazdu do stanu sprzed wypadku. Tego mamy prawo się domagać od firmy ubezpieczeniowej.

Istnieją dwa sposoby likwidacji szkód komunikacyjnych. Po określeniu zakresu uszkodzeń przez rzeczoznawcę ubezpieczyciel najpewniej zaproponuje poszkodowanemu wypłatę odszkodowania w wariancie kosztorysowym. W dużym uproszczeniu firma ubezpieczeniowa będzie proponować pewną kwotę pieniędzy, która powinna wystarczyć na naprawę. Drugim sposobem jest naprawa bezgotówkowa. Poszkodowany może udać się do warsztatu samochodowego, który naprawi pojazd i następnie rozliczy się z ubezpieczycielem. Wybór zawsze należy do poszkodowanego.

Należy pamiętać, że ubezpieczyciel nie ma prawa proponować kwot, które nie wystarczą na naprawę pojazdu. Nie może również proponować naprawy przy użyciu części alternatywnych jeżeli poszkodowany nie wyrazi na to zgody. Nie może również narzucić wyboru zakładu mechanicznego, w którym dokonana zostanie naprawa.

Jedynym ograniczeniem wysokości odszkodowania jest wartość pojazdu. W przypadku, gdy kwota wymagana do naprawy samochodu jest wyższa niż jego wartość rynkowa ubezpieczyciel może uznać szkodę za całkowitą. Wypłacana jest wtedy suma pieniędzy stanowiąca różnicę pomiędzy wartością auta a wartością wraku.

Po drugie zdrowie

To zdecydowanie trudniejsze zagadnienie. Otóż wielu poszkodowanych w wypadkach nie zdaje sobie sprawy, że polisa OC nie służy tylko temu by naprawić ich samochód. Mają oni prawo domagać się odszkodowania i zadośćuczynienia także w przypadku uszkodzenia ciała lub uszczerbku na zdrowiu.

Jakie świadczenie przysługuje poszkodowanemu? Po pierwsze jest to zwrot kosztów leczenia. Tu sprawa jest stosunkowo łatwa. Należy po prostu zbierać rachunki za wszystkie wydatki związane z powrotem do zdrowia. Koszty wizyt lekarskich, dojazdy do placówek medycznych oraz leków zostaną nam zwrócone przez firmę ubezpieczeniową.

Jednak w przypadku zadośćuczynienia sprawa jest bardzo skomplikowana, bo nie istnieje z góry określona suma ubezpieczenia. Nie istnieją również tabele, które podpowiadałyby ofiarom wypadków ile pieniędzy powinni dostać za złamaną nogę, a ile za skręcony kręgosłup. Stają oni przed bardzo trudnym zadaniem, czyli wycenieniem ile warte jest ich zdrowie.  A przecież wymienione wyżej urazy wcale nie należą do najcięższych jakie mogą się zdarzyć. Niejednokrotnie odniesione obrażenia powoduje wiele bólu i cierpienia przez bardzo długi czas. Zdarza się również, że uniemożliwiają powrót do zdrowia i normalnego funkcjonowania. Należy dokładnie przemyśleć jakie zmiany w naszym życiu i życiu naszych bliskich spowodował wypadek i na tej podstawie ustalić kwotę jakiej się domagamy.

Ustalenie i uzasadnienie roszczenia często przysparza wielu trudności i dlatego można skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych instytucji, które profesjonalnie zajmują się reprezentowaniem ofiar wypadków w kontaktach z ubezpieczycielami. Są to podmioty, których doświadczenia pomagają w otrzymaniu świadczeń, które rzeczywiście są należne.

Źródło: Krop.org.pl – odszkodowania powypadkowe

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js