Home Konsument Pomoc prawna przez telefon

Pomoc prawna przez telefon

Pomoc prawna przez telefon
0

Z końcem listopada ubiegłego roku radcy prawni w postaci samorządu skierowali skargę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na usługę firm Polkomtel i Avalio.

Chodziło dokładnie o usługę, dzięki której udzielane były porady prawne przez telefon. W ramach takiej usługi, rzekomo doświadczeni adwokaci i prawnicy doradzali w sprawach prywatnych oraz biznesowych. Koszt takie usługi wynosił 14,64 zł z VAT miesięcznie i pozwalał na zaledwie jedną poradę telefoniczną w miesiącu oraz możliwość przygotowania dokumentu raz na pół roku.

Samorząd radców prawnych wytknął właścicielom usługi, że wprowadza ona klientów w błąd, gdyż nie wiadomo do kogo jest dokładnie skierowana. Nigdzie nie zostało jasno określone, czy z usługi mogą korzystać tylko i wyłącznie przedsiębiorcy, czy też jest ona skierowana również do klientów indywidualnych.

W styczniu UOKiK odpowiedział, iż sprawą się nie zajmie, gdyż przedstawiony problem nie jest sprawą konsumencką i nie leży w kompetencjach prezesa UOKiK. Krajowa Rada Radców Prawnych nie dała jednak za wygraną i odpowiedziała z prośbą o gruntowniejsze przeanalizowanie zgłoszenia, gdyż naruszają one zbiorowe interesy konsumentów. W swoim piśmie KRRP wskazuje na fakt, iż nie istnieją żadne podstawy prawne do tego, aby podzielić konsumentów na dwie grupy – prowadzących działalność gospodarczą oraz nie zajmujących się takimi czynnościami. Wobec tego, oferta dotyczy wszystkich, tak więc jest ona skierowana do konsumentów. Idąc dalej, w interesie konsumentów UOKiK już powinna zainterweniować.

Sytuacja jest co najmniej dziwna i wiele osób twierdzi, że radcy prawni szukają poniekąd dziury w całym. Inni z kolei wierzą, że szukają sposobu na całkiem wygodną konkurencję, której kancelaria prawna nie jest potrzebna – można przecież świadczyć usługi telefoniczne praktycznie zawsze i wszędzie.

Wygląda na to, że ta cała sprawa może nie zakończyć się zbyt szybko, o ile tylko obie instytucje będą miały czas i ochotę na wspólne przepychanki przy pomocy kolejnych dokumentów. Niech i w tej sytuacji zwycięży prawidłowa ocena sytuacji oraz obiektywny werdykt.

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js