Home Prawo Przechodzisz na emeryturę? Poznaj swoje prawa!
0

Przechodzisz na emeryturę? Poznaj swoje prawa!

Przechodzisz na emeryturę? Poznaj swoje prawa!
0

Wiele osób przechodzących na emeryturę nie do końca zdaje sobie sprawę z przysługujących mu praw. Warto zapoznać się z nimi jak najwcześniej i odpowiednio przygotować się do wejścia w nowy etap życia.

Każdemu pracownikowi, który przechodzi na emeryturę przysługują cztery podstawowe prawa. Jakie? O tym poniżej.

Pierwszym prawem pracownika-emeryta jest okres ochronny, który rozpoczyna się już cztery lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Jeśli pracownikowi pozostało mniej niż cztery lata do emerytury, nie może on być zwolniony. Obowiązuje więc gwarancja trwałości zamówienia.

Są oczywiście specjalne przypadki, w których pracownik może być zwolniony, jak na przykład w sytuacji, gdy firma ulega likwidacji. Ważną kwestią przy tym prawie jest to, że objęci są nim wyłącznie pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę (bez względu na wymiar czasowy). Umowy cywilno-prawne, czyli tzw. „śmieciówki” nie są podstawą gwarancji trwałości zatrudnienia.

Jeśli więc przyszły emeryt posiada umowę o pracę, może być spokojny o swoje świadczenie.

Drugim prawem przyszłego emeryta jest urlop wypoczynkowy i ekwiwalent pieniężny. W przypadku niewykorzystania urlopu, pracodawca musi wyliczyć pracownikowi należne mu pieniądze.

Urlop jest naliczany na takich samych zasadach, jak w przypadku pracowników, którzy do emerytury mają jeszcze sporo czasu.

Trzecie prawo również dotyczy finansów. Każdemu emerytowi przysługuje odprawa emerytalna, której wysokość równa się jednemu miesięcznemu wynagrodzeniu. Są pewne grupy zawodowe, które mogą mieć korzystniejsze odprawy emerytalne. To, co należy zapamiętać, to fakt iż odprawa emerytalna przysługuje każdemu pracownikowi bez względu na rodzaj umowy.

Czwartym, niezwykle przydatnym przyszłemu emerytowi prawem, jest pomoc pracodawcy w kwestii wydania wszelkich niezbędnych dokumentów do uzyskania świadczenia. To bardzo pomocne, zwłaszcza jeśli emeryt nie jest biegły w sprawach urzędowych.

Wszelkie prawa emeryta można znaleźć w ustawie o kodeksie pracy, a także w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js