Home Konsument Regulacje prawne dotyczące szczepienia psów na wściekliznę
0

Regulacje prawne dotyczące szczepienia psów na wściekliznę

Regulacje prawne dotyczące szczepienia psów na wściekliznę
0

Wścieklizna to ostra choroba wirusowa, której konsekwencją jest śmierć chorego zwierzaka. Przebiega ona z objawami zapalenia mózgu i rdzenia, może być przeniesiona na człowieka wraz ze śliną zarażonego zwierzęcia. Obowiązkiem każdego właściciela jest więc ochrona swojego pupila przed tą chorobą, zarówno dla dobra jego, jak i własnego. Skuteczną formą ochrony są szczepienia. Sprawdźcie jakie regulacje prawne dotyczą szczepienia psów na wściekliznę.

Obowiązek szczepienia

Obowiązujące w Polsce prawo mówi jasno: każdy pies powinien być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Ma to na celu ochronę zdrowia zwierzęcia, jak i jego właściciela oraz innych domowników. Szczepienie to jest obowiązkowe i bezwzględnie należy powtarzać je co rok. Jak zalecają lekarze weterynarii, szczepieniom na tę chorobę warto poddać też inne zwierzęta domowe, w tym koty i fretki, choć w stosunku do nich nie jest ono obowiązkiem regulowanym prawnie.

Psa zaszczepić należy u weterynarza, który po wszystkim musi wydać zaświadczenie lub dokonać wpisu do psiego paszportu. Informacja o zaszczepieniu psa wysyłana jest także do powiatowego lekarza weterynarii – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący Przychodnię Weterynaryjną w Chorzowie.

Regulacje prawne

Szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest regulowane przez ustawę o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Zgodnie z 56. artykułem tej ustawy, szczepieniu ochronnemu obowiązkowo podlegają psy powyżej trzeciego miesiąca życia. Właściciele są zobowiązani do zaszczepienia pupili w ciągu 30 dni od momentu ukończenia przez szczeniaka trzeciego miesiąca i od tej pory muszą powtarzać to szczepienie co rok.

Szczepienia przeciwko wściekliźnie są bezwzględnie obowiązkowe. Jak mówi art., 85 ust. 1a o ochronie zdrowia zwierząt: Kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, a w przypadku wprowadzenia obowiązku ochronnego szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie — od tego obowiązku— podlega karze grzywny.

Kara grzywny na tę okoliczność wynosić może nawet 500 zł, jednak konsekwencje decyzji o rezygnacji ze szczepienia mogą być o wiele gorsze. Warto w tej kwestii mieć przede wszystkim na uwadze zdrowie swoje i swojego zwierzaka, dla którego zachorowanie na wściekliznę jest równoznaczne z ogromnym cierpieniem, a także (zwykle) śmiercią.

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js