Home Prawo Kiedy skorzystać z pomocy radcy prawnego?
0

Kiedy skorzystać z pomocy radcy prawnego?

Kiedy skorzystać z pomocy radcy prawnego?
0

Zawiłości języka prawnego to coś, z czym zmagać się trzeba w różnych dziedzinach życia. W niektórych przypadkach wystarczy samodzielnie wczytać się np. w warunki umowy, aby zrozumieć jej główne postanowienia i z pełną świadomością podpisać dokument. W innych przypadkach w rozwikłaniu prawniczego żargonu przydać się może radca prawny.

Radca prawny czy adwokat, czyli na czym polega różnica?

To pytanie jest zrozumiałe, bowiem niewiele osób jest w stanie rozdzielić kompetencje związane z piastowaniem tych dwóch stanowisk. Jeszcze niedawno różnica była prosta – adwokat mógł reprezentować stronę w sprawach karnoskarbowych i karnych, a radca nie miał takich uprawnień. Od lipca 2015 roku radcowie mogą mieć prawo występowania w postępowaniu karnym (wyjątkiem jest sytuacja, gdy radca pozostaje w stosunku pracy z innymi podmiotami). Do radców najczęściej zgłaszamy się po pomoc w takich kwestiach jak:

  • wydawanie opinii prawnych i porad prawnych;
  • sporządzanie umów, opiniowanie projektów umów;
  • negocjowanie między partnerami gospodarczymi;
  • zastępstwo procesowe przed sądami powszechnymi, administracyjnym, polubownymi.

Wyżej wspomniane przykłady usług prawnych dotyczyć mogą np. prawa spółek, upadłościowego, pracy, rodzinnego, spadkowego czy prawa gospodarowania nieruchomościami. Jak widać, zakres działalności takiego specjalisty jest bardzo szeroki. Z tego powodu  klientela radcy to zbiór podmiotów z różnych branż.

Kto zgłasza się do radcy prawnego?

Po pomoc do radcy prawnego zgłaszają się klienci indywidualni, jak i różnego rodzaju przedsiębiorcy, działający np. w biznesie budowlanym, spółki deweloperskie, przedsiębiorstwa z branży mieszkaniowej i wiele innych (bywa, że przedsiębiorca zatrudnia radcę na etacie). Kompetencje kancelarii radcowskich i kancelarii adwokackich zostały w ostatnich latach właściwie zrównane, dlatego z większością spraw możemy udać się do obydwu tych miejsc. Dzięki programom bezpłatnej pomocy prawnej, do radcy zgłosić się mogą również osoby, których nie stać na inne doradztwo. W takiej sytuacji wymagane jest złożenie właściwego oświadczenia i osobista wizyta w punkcie.

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js