Home Prawo Ustalenie kontaktów z dzieckiem. Co w przypadku, kiedy trudno dojść do porozumienia?

Ustalenie kontaktów z dzieckiem. Co w przypadku, kiedy trudno dojść do porozumienia?

Ustalenie kontaktów z dzieckiem. Co w przypadku, kiedy trudno dojść do porozumienia?
0

Rozwód wnosi w życie rodziny wiele istotnych zmian – najtrudniejsze do zrozumienia i zaakceptowania są one zawsze dla małoletnich dzieci rozstających się małżonków.

Dobro dziecka jest w polskim prawie jedną z najwyższych wartości, dlatego jeśli trwałe rozstanie rodziców godziłoby w dobro dziecka w sposób szczególny, sąd może rozwodu w ogóle nie udzielić. Składając pozew rozwodowy, warto o tym pamiętać. Nie ulega jednak wątpliwości, że są także sytuacje, w których to rozwód stanowi dla wszystkich członków rodziny najlepsze rozwiązanie – rozwiązanie otwierające drogę do spokojniejszego, szczęśliwszego życia.

Najlepszą metodą uregulowania kontaktów z dzieckiem jest przygotowanie przez rodziców tzw. „planu rodzicielskiego” – porozumienia, w którym rodzice dokładnie określają sprawy związane z władzą rodzicielską i sposobem jej wykonywania oraz sposób realizacji kontaktów z dzieckiem. Plan rodzicielski powinien omawiać takie zagadnienia jak: miejsce zamieszkania dziecka, kto odpowiada z utrzymanie, kto płaci alimenty, spędzanie wakacji i świąt, uczęszczanie do szkoły. Jeśli rodzice potrafią wypracować wspólne, zgodne z dobrem dziecka, stanowisko, sąd z reguły nie będzie w nie ingerował: oboje rodzice zachowają pełną władze rodzicielską, a rozstrzygnięcia zapadną już na etapie orzekania o rozwodzie.

Kiedy podczas przygotowywania planu rodzicielskiego, ujawniają się znaczące różnice zdań, a kolejne rozmowy zamiast do porozumienia prowadzą do przykrych spięć i eskalują konflikt, nie warto od razu się poddawać. Być może ta sama rozmowa wyglądałaby zupełnie inaczej, jeśli odbywałaby się w biurze kancelarii adwokackiej lub w towarzystwie doświadczonego mediatora. Warto pamiętać o takich alternatywach.

Gdy sporządzenie zgodnego planu rodzicielskiego okaże się jednak niemożliwe, konieczne staje się powierzenie najważniejszych decyzji w tej sprawie sądowi. Kontakty z dzieckiem mogą zostać ustalone po zakończeniu sprawy rozwodowej – po złożeniu odpowiedniego wniosku w Sądzie Rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania dziecka. W treści wniosku wskażmy dokładnie, w jaki sposób chcemy, aby kontakty wyglądały. Wymieńmy w nim szczegółowo nasze oczekiwania wobec dat, godzin, miejsc, sposobu odbierania i odwożenia dziecka. Jeśli nie jesteśmy pewni, w jaki sposób sprecyzować nasze oczekiwania, poradźmy się dobrze zaznajomionego z tego typu sprawami prawnika.

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js