Home Prawo Co wskazują ostrzegawcze znaki drogowe

Co wskazują ostrzegawcze znaki drogowe

Co wskazują ostrzegawcze znaki drogowe
0

Ostrzegawcze znaki drogowe zobowiązują wszystkich uczestników ruchu drogowego, by zachowali szczególną ostrożność. Uprzedzają także o miejscach na drodze, w których może wystąpić lub na pewno wystąpi niebezpieczeństwo. Ogólne przepisy wskazują, że znaki z tej kategorii mogą występować w formie tablic, jako biały symbol na czarnym tle oraz w formie świetlnej. Najczęściej spotykamy na drogach znaki ostrzegawcze w postaci żółtych tarcz, na których umieszczone są czarne symbole. Odległość znaków od miejsca niebezpiecznego to 150-300 m na drogach, gdzie możemy przekraczać prędkość 60 km/h i 100 m na pozostałych. Wyjątek to znak A-7 (ustąp pierwszeństwa przejazdu), który zawsze powinien się znajdować 50 m od skrzyżowania na drogach, gdzie możemy jeździć z prędkością większą niż 60 km/h oraz 25 m od skrzyżowania pozostałych dróg. Pod znakiem może znaleźć się tabliczka, która wskazuje nam odległość od niebezpiecznego miejsca. Znaki ostrzegawcze mają kształt trójkąta z wierzchołkiem do góry, poza wspomnianym znakiem A-7, który jest trójkątem odwróconym.

Znaki ze strzałkami

Znaki ze strzałkami w kształcie łuku skierowanego w prawo lub w lewo ostrzegają o niebezpiecznym zakręcie we wskazanym kierunku. Znaki z „zawiniętą” strzałką, która przypomina kształtem obróconą na bok literę „z”, ostrzega o dwóch niebezpiecznych zakrętach. Pierwszy jest w kierunku, który wskazuje znak, drugi natomiast może być zarówno w prawo, jak i w lewo. Strzałka skierowana prosto, od której na środku odchodzi linia w bok, mówi o skrzyżowaniu z drogą podporządkowaną z określonej strony. Jeśli linie odchodzą od strzałki w obie strony, analogicznie mamy do czynienia ze skrzyżowaniem z drogą podporządkowaną po obu stronach. Jeśli linia nie jest pozioma, tylko pod skosem, również mamy skrzyżowanie z drogą podporządkowaną, z tym że jest to droga jednokierunkowa. Kiedy zamiast strzałki na znaku znajduje się „x”, za chwilę dojedziemy do skrzyżowania, gdzie pierwszeństwo przejazdu nie jest określone znakami.

Znaki charakterystyczne

Na naszych drogach możemy spotkać ponad trzydzieści różnych znaków ostrzegawczych – mówi nam przedstawiciel firmy ANDROS z Redy. Omówiliśmy już najprostsze z nich, a teraz przyjrzymy się kilku znakom charakterystycznym, na które trafiamy stosunkowo rzadko. W dużych miastach i aglomeracjach rzadkością są znaki, które przedstawiają spadające odłamki skalne. Znaki tego rodzaju ostrzegają nie tylko o możliwości spadania na drogę odłamków, ale także o zaleganiu odłamków na jezdni. Znak prezentujący samochód, który wpada do wody, oznacza nabrzeże lub brzeg rzeki, czy innego zbiornika wodnego. Lekko pochylony na znaku samochód oznacza niebezpieczne pobocze, np. miękkie lub obniżone. Trzy samochody to ostrzeżenie o zatorze drogowym, częstym występowaniu zablokowania ruchu pojazdów. Przewrócone na bok auto to z kolei ostrzeżenie o miejscu, w którym nastąpiło zablokowanie drogi albo znaczne utrudnienie ruchu pojazdów na skutek wypadku drogowego. Podsumowując: ostrzegawcze znaki drogowe to temat szeroki, który powinien być dobrze znany każdemu kierowcy.

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js