Home Prawo Adwokat do spraw karnych

Adwokat do spraw karnych

Adwokat do spraw karnych
0

Każdy, kiedy słyszy „prawo karne” może mieć różne odczucia. Jedne osoby będą odczuwały lęk, gdyż interwencja prawa karnego zawsze oznacza naruszenie ważnych dóbr społecznych.

Inne osoby mogą natomiast czuć fascynację- tematyka przestępstw zawsze bowiem obecna była w popkulturze, często w bardzo znanych i cenionych dziełach. Niezależnie jednak od podejścia, chyba nikt nie chciałby mieć styczności z prawem karnym jako strona procesowa. Występowania zarówno w roli pokrzywdzonego jak i oskarżonego jest nie tylko stresujące, ale wiąże się także z dużymi szkodami psychicznymi. Kiedy ktoś zostanie postawiony w takiej roli, powinien mieć dobrą opiekę prawną. Opieka taka przekształca proces w inną jakość i nadaje dużo praktycznych możliwości obrony swoich interesów.

Adwokat pokrzywdzonego

Adwokat, który reprezentuje pokrzywdzonego ma bardzo ważne zadanie. Musi pomagać oskarżycielowi publicznemu (albo samodzielnie oskarżać w niektórych przypadkach). Wiąże się to z istotną inicjatywą dowodową mającą na celu przekonać sąd o  winie oskarżonego. Dla pokrzywdzonych skazanie swoich oprawców jest bardzo ważne. Adwokat taki musi więc mieć cały ogląd na sprawę, co często podparte jest wrażliwością społeczną. Nie może ona jednak wygrać z rzeczową analizą faktów, która prowadzi do konstruowania trafnych wniosków dowodowych, co ma istotne znaczenie dla całego przebiegu procesu. Adwokat musi umieć dobrze złożyć wniosek o odszkodowanie, naprawienie szkody lub nawiązkę- wiąże się to z korzyściami materialnymi jego klienta, a to przecież także bardzo ważny element całej reprezentacji.

Adwokat oskarżonego

Oskarżony także potrzebuje dobrego obrońcy. Dobra kancelaria adwokacka to podstawa, jeżeli komuś postawione zostaną zarzuty. Wydaje się, że w zasadzie to właśnie ta strona procesowa najbardziej zależna jest od swojego obrońcy. Zdecydowana większość oskarżonych nie ma pojęcia o prawie ani prawie karnym. Nie wie także jak wygląda postępowanie karne (to, co widzimy w telewizji znacznie odbiega od rzeczywistości). Nie wie jak składać wnioski ani jak powinny one wyglądać. Dlatego też dobry obrońca nie tylko w pełni zrealizuje uprawnienia oskarżonego, ale także może doprowadzić do całkowitego uniewinnienia.

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js