Home Wiadomości Aparat ortodontyczny – Invisalign czy tradycyjny?
0

Aparat ortodontyczny – Invisalign czy tradycyjny?

Aparat ortodontyczny – Invisalign czy tradycyjny?
0

Wiele osób mających rozpocząć leczenie ortodontyczne staje przed dylematem: jaki aparat wybrać? Klasyczny aparat z metalowymi drutami czy nowoczesne nakładki Invisalign? Poniższe porównanie pomoże dokonać tego ważnego wyboru.

Komfort leczenia

Niewątpliwą zaletą nakładek Invisalign jest zdecydowanie większy komfort pacjenta w trakcie leczenia ortodontycznego. W przypadku aparatów klasycznych pacjenci często skarżą się na duży dyskomfort, szczególnie w krótkim czasie po wizycie. W trakcie leczenia często dochodzi do bolesnych otarć i zranień policzków i dziąseł, które, z uwagi na ciągły kontakt z drucianym aparatem trudno się goją. Problemów dostarcza także spożywanie posiłków – aparat ortodontyczny jest przytwierdzony na stałe, możliwość jego usunięcia ma miejsce tylko w gabinecie ortodontycznym. Z tego względu pacjenci są często zmuszeni do unikania pewnych pokarmów, a po każdym posiłku czeka ich mozolne czyszczenie każdego zakamarka jamy ustnej. Inaczej sprawa ma się w przypadku aparatów Invisalign. Pacjent może samodzielnie usunąć nakładki na czas jedzenia i nałożyć je z powrotem po posiłku, uprzednio myjąc zęby. Jest to niewątpliwa zaleta tej nowoczesnej metody i znacznie wpływa na komfort pacjenta, który nie musi podporządkowywać leczeniu swoich upodobań kulinarnych. Pacjenci korzystający z nakładek zdecydowanie rzadziej skarżą się na dotkliwe bóle i otarcia jamy ustnej, gdyż nakładki są w pełni dopasowane do ich łuków zębowych.

Efekt wizualny

Kwestie estetyczne również przemawiają za nakładkami Invisalign. Są one praktycznie niewidoczne i nie zmieniają kształtu twarzy, co będzie szczególnie ważne dla osób, którym zależy na dyskrecji. Nie przeszkadzają one również podczas mówienia i nie powodują wad wymowy, podczas gdy jest to częsty problem występujący podczas noszenia aparatu tradycyjnego. Szczególnie w początkowych fazach leczenia, zanim pacjent przyzwyczai się do noszenia aparatu, częste jest seplenienie i niewyraźna mowa. Klasycznego aparatu nie da się także ukryć – jest on od razu widoczny. Obecnie istnieją możliwości indywidualnego dobrania kolorystyki aparatu i dopasowania go do swojego stylu. Dlatego też dla wielu osób widoczność aparatu tradycyjnego nie jest wadą – staje się on częścią ich wizerunku.

Długość leczenia

W przypadku obu aparatów długość leczenia zależy w dużej mierze od rodzaju wady. Leczenie przy pomocy aparatu klasycznego zwykle trwa około 2 lat. Do tego okresu należy doliczyć również okres retencji, który polega na noszeniu przez pacjenta wyjmowanego aparatu, co pozwala na zachowanie długotrwałego efektu i zapobiega cofnięciu się wady. Okres retencji powinien trwać dwa razy dłużej niż okres leczenia. Leczenie ortodontyczne z użyciem nakładek Invisalign z reguły trwa krócej. W zależności od rodzaju wady może trwać od 4-6 miesięcy w przypadku niewielkich wad do około 1 roku w przypadku wad bardziej skomplikowanych.

Skuteczność i koszty leczenia

Dobór leczenia powinien być zawsze dokładnie przedyskutowany z lekarzem ortodontą. Skuteczność obu metod jest porównywalna, jednak może różnić się w zależności od danej wady zgryzu. Z uwagi na swoją innowacyjność leczenie nakładkami Invisalign jest zwykle droższe od leczenia aparatem klasycznym.

Obie metody mają swoje wady i zalety. Nakładki Invisalign zapewniają zdecydowanie wyższy komfort leczenia i nie wymagają od pacjenta zbyt wielu kompromisów. Są wygodniejsze w użytkowaniu, dyskretne, przy czym także droższe od klasycznego aparatu. Leczenie z użyciem aparatu tradycyjnego jest tańsze, ale mniej komfortowe i wymaga od pacjenta wielu poświęceń i wprowadzenia zmian w dotychczasowym stylu życia.

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js