Home Wiadomości Budowa i najczęstsze kontuzje stawów
0

Budowa i najczęstsze kontuzje stawów

Budowa i najczęstsze kontuzje stawów
0

Staw w anatomii człowieka pełni funkcję łącznika pomiędzy kośćmi i to właśnie dzięki niemu możemy się poruszać. Stawy dzielą się na dwie grupy, które wyróżniamy biorąc pod uwagę ilość kości, wchodzących w skład danego stawu (podział morfologiczny) lub uwzględniając ruchy, które wykonują (podział czynnościowy). Stawy mają znacznie bardziej skomplikowaną budowę niż nieruchome części szkieletu.

Budowa stawu

Staw składa się z trzech podstawowych elementów, nazywanych stałymi. Jest to powierzchnia stawowa, torebka stawowa oraz jama stawowa.

Powierzchnia stawowa pełni funkcję tworząca w określonym stawie, ma postać wygładzonej kości i  najczęściej pokryta jest przez cienką warstwę chrząstki szklistej, zwanej chrząstką stawową. Dzięki niej kości są bardziej odporne na ścieranie, jednak mogą pojawiać się w niej ubytki, szczególnie u osób w starszym wieku.

Torebka stawowa odpowiada za połączenie powierzchni stawowych kości oraz jednocześnie tworzy osłonę całego stawu. Budowa torebki stawowej dzieli się na dwie warstwy: zewnętrzną (błona włóknista) oraz wewnętrzną (błona maziowa). Warstwa zewnętrzna jest gruba i mocna, natomiast warstwa wewnętrzna jest cienka i delikatna. Błona włóknista zawdzięcza swą nazwę włóknom kolagenowym, z których się składa, a błonę maziową nazywamy tak, ponieważ zawiera kosmki maziowe. Wytwarza ona również maź, która ułatwia ruch w stawie, a także zapobiega jego deformacji, dzięki nawilżaniu stawu.

Jama stawowa – jest to przestrzeń pomiędzy powierzchniami stawowymi wypełniona mazią stawową. Wpływa na zmniejszanie tarcia, dzięki czemu chroni stawy przed deformacją i ścieraniem.

Najczęstsze uszkodzenia stawów

Stawy są jedną z najważniejszych części układu ruchu człowieka, przez co często ulegają kontuzjom. Z wiekiem dochodzi również do ścierania się powierzchni stawowych, co w wielu przypadkach generuje trudności w poruszaniu się. Najbardziej narażonym na urazy jest staw kolanowy, którego kontuzja może przytrafić się każdemu, nie tylko sportowcom. Dzieje się tak, ponieważ jest to największy staw w ludzkim szkielecie i ma on za zadanie utrzymywać ciężar całego ciała. Jednym z najczęściej występujących urazów w tym obszarze jest uszkodzenie torebki stawowej. Mimo tego, że budowa torebki stawowej sprawia, że jest ona elastyczna, często dochodzi do jej uszkodzenia.

Główne rodzaje urazów torebki stawowej

  • Naciągnięcie torebki stawowej – jest to najlżejszy rodzaj kontuzji torebki stawowej. W tym przypadku zwykle nie powstają większe uszkodzenia. Leczenie trwa zwykle jedynie kilka dni, po których objawy powinny ustąpić.
  • Pęknięcie torebki stawowej – najczęściej spotykana jest pęknięta torebka stawowa w kolanie lub w kostce. Dochodzi wówczas do rozerwania niektórych włókien w wyniku zbytniego przeciążenia stawu. Uraz objawia się dotkliwym bólem, sporym obrzękiem oraz wyraźnym ograniczeniem ruchów. Pęknięta torebka stawowa w kolanie wymaga paru miesięcy regeneracji, aby osoba poszkodowana mogła wrócić do pełnej sprawności.
  • Zerwanie torebki stawowej – jest to najbardziej bolesna kontuzja torebki stawowej, która powoduje spory obrzęk wokół uszkodzonego stawu. Najczęściej dochodzi do niej w obrębie stawu skokowego lub kolanowego. W tym przypadku ruch jest praktycznie uniemożliwiony i pacjent wymaga dłuższego okresu rekonwalescencji. Bardzo często należy podjąć się leczenia operacyjnego i późniejszej rehabilitacji.

Stawy są bardzo podatne na kontuzje, więc niezależnie od wieku i stopnia aktywności fizycznej powinno się o nie dbać, by jak najdłużej zachowały swoją sprawność. Pełnią one bowiem niezmiernie ważną funkcję – umożliwiają wykonywanie podstawowych czynności. Warto więc pilnować, aby nie dochodziło do sytuacji, w których stawy są nadwyrężone i zbytnio obciążone.

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js