Home Wiadomości Chorujesz na celiakię? Z tych produktów wcale nie musisz rezygnować
0

Chorujesz na celiakię? Z tych produktów wcale nie musisz rezygnować

Chorujesz na celiakię? Z tych produktów wcale nie musisz rezygnować
0

Diety bezglutenowej muszą restrykcyjnie przestrzegać chorzy na celiakię. To przewlekła choroba autoimmunologiczna, która doprowadza do zaburzeń w jelicie cienkim. Ich następstwem są problemy w zakresie wchłaniania składników odżywczych. Chorzy muszą bezwzględnie wyeliminować gluten. Czy to oznacza, że ich jedzenie będzie niesmaczne, mdłe, wręcz nudne? Czy muszą rezygnować z ulubionych potraw?

Elementarna sprawa przy celiakii to dieta bezglutenowa stosowana sumiennie przez całe życie. Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z ulubionych potraw. Wystarczy przygotować je w wersji „gluten free”. Tym sposobem w menu osoby chorej znajdą się zarówno naleśniki, jak i czekolada bez glutenu.

Dieta to podstawa – czyli z czym to się je?

Na celiakię choruje w Polsce około 1% społeczeństwa. Często diagnoza powoduje lęk przed tym, jak będzie wyglądać późniejsze życie w cieniu choroby. Sytuacji nie poprawia wizja bezpowrotnej rezygnacji z ulubionych potraw i konieczność przejścia na dietę. Nikt nie lubi zmian, to naturalne. W pierwszej kolejności trzeba odrzucić zboża glutenowe: pszenicę, żyto, jęczmień i owies, choć w przypadku tego ostatniego zboża uważa się, że niezabrudzone innymi mieszankami – jest bezpieczne dla chorych na celiakię. Czy to oznacza, że muszą oni zrezygnować np. z jedzenia chleba czy naleśników? Odpowiedź brzmi: nie!

Kreatywnie korzystaj z zamienników glutenu

Bez tej wiedzy nie zrobisz kroku na przód. Zacznij od przyswojenia, które zboża są na Twojej liście zakazanej i poznaj ich zamienniki. Opanowanie tego to już połowa sukcesu, druga wiąże się z Twoim zaangażowaniem. Nie każdy lubi gotować, ale warto poświęcić trochę czasu na naukę przygotowywania ulubionych potraw po nowemu. Pieczenie domowego chleba nadal jest możliwe, ale musisz wybrać bezglutenową mąkę np. Jaglaną, owsianą, ryżową, kukurydzianą, ziemniaczaną czy z tapioki. Makarony pszenne zamień m.in. na ryżowy, kukurydziany lub ten z soczewicy. Kasze: mannę, kuskus, bulgur i jęczmienną zastąp np. jaglaną, kukurydzianą lub gryczaną. Możesz sięgnąć po komosę ryżową. Płatki glutenowe muszą pójść w odstawkę. Zamiast nich możesz jeść płatki bezglutenowe. np. kukurydziane. A co ze słodyczami? Najlepiej sprawdzą się bezglutenowe wypieki, suszone owoce, czekolada bezglutenowaDo przygotowania zdrowych ciasteczek można wykorzystać bezglutenowe płatki owsiane, a w batonikach mąkę owsianą i cukier trzcinowy. Sklepowe półki aż uginają się od bezglutenowych smakołyków. Naprawdę każdy znajdzie coś, co przypadnie mu do gustu.

Szukaj nowych smaków, eksperymentuj!

Żyjemy w dobie Internetu, dlatego korzystaj z tego dobrodziejstwa. Bez problemu znajdziesz ciekawe strony internetowe poświęcone diecie eliminacyjnej. Inspiruj się historiami innych, szukaj ciekawych przepisów, które sprawią, że odkryjesz nowe smaki. Nikt nie każe Ci rezygnować z ulubionych potraw. Po prostu musisz nauczyć się je przyrządzać na nowych zasadach. Warto na samym początku spotkać się z dietetykiem, który usystematyzuje naszą wiedzę na ten temat.

Podsumowując, stosowanie diety bezglutenowej przez chorych na celiakię nie przekreśla ich szans na smaczne jedzenie. Na pewno przyda się kreatywność i chęć szukania nowych rozwiązań – dzięki nim można odkryć smakołyki takie jak czekolada bezglutenowa. Trzymanie się starych przyzwyczajeń trzeba porzucić na rzecz nowych jedzeniowych kompromisów. Trzeba nauczyć się na nowo łączyć poszczególne składniki. Dieta nie musi być nudna, może być kolorowa i ciekawa. Chorzy na celiakie mogą też sięgać po gotowe produkty, ale zawsze muszą mieć pewność, że nie mają one nawet śladowych ilości glutenu.

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js