Home Wiadomości Czujnik magnetyczny – podstawowy komponent urządzeń zautomatyzowanych
0

Czujnik magnetyczny – podstawowy komponent urządzeń zautomatyzowanych

Czujnik magnetyczny – podstawowy komponent urządzeń zautomatyzowanych
0

Czujnik magnetyczny jest jednym z podzespołów używanych w automatyce. Mimo, że zwykle jest on niewielki, wyposaża się go w bardzo hermetyczną, bezpieczną obudowę i maksymalnie szeroki zakres napięć oraz prądów przełączania. Dzięki tym właściwościom czujnik magnetyczny stanowi podstawę wielu branż nowoczesnego przemysłu.

Czujnik magnetyczny – dwie, najpopularniejsze technologie

W zależności od szczegółowej dziedziny przemysłu wyróżnia się dwie, główne technologie produkcji czujników magnetycznych, ściśle skorelowane z ich budową i funkcjami. Dwa, podstawowe rodzaje czujników magnetycznych to tak zwany Kontrakton i czujnik Halla. Kontrakton składa się z dwu cienkich blaszek na bazie materiału ferromagntycznego, usytuowanego w próżni lub obojętnym gazie. W takiej formie czujnika magnetycznego wytwarzane jest zewnętrzne pole magnetyczne. Jedna z blaszek czujnika staje się biegunem N, druga biegunem S. Przeciwstawne bieguny łączy relacja wzajemnego przyciągania, a w jej wyniku wytwarzane jest zamknięty przewód elektryczny. Drugi z rodzajów czujnika magnetycznego to czujnik Halla. Nazwa tej technologii nadana została w nawiązaniu do zjawiska efektu Halla. Polega on na tym, że przewodnik znajdujący się w polu magnetycznym reaguje na różnice potencjałów. Taki rodzaj czujnika magnetycznego wykorzystuje się do wyznaczania aktualnego miejsca tłoczyska w siłownikach. Obie technologie wytwarzania i funkcjonowania czujników magnetycznych znajdują swe zastosowania w bardzo różnych dziedzinach, wszędzie tam, gdzie zjawiska związane z funkcjonowaniem fizycznych reguł pola magnetycznego mają kluczowe znaczenie, od silników pojazdów, na maszynach produkcyjnych kończąc.

Czujnik magnetyczny w różnych gałęziach przemysłu

Czujnik magnetyczny wykonywany jest w niewielkich rozmiarach, dzięki temu łatwo zintegrować go z wieloma innymi podzespołami. Czujniki magnetyczne wykrywają bezbłędnie obecność różnorodnych obiektów w ruchu, jednocześnie mierząc tor i prędkość tej aktywności. Specjalistyczne modele czujników trafnie określają pozycję i mogą regulować różnorodne części oraz podzespoły maszyn i urządzeń przemysłowych. Jednak nie tylko przemysł ciężki i wielkie hale produkcyjne są przestrzeniami świetnie zarządzanymi przez czujniki przemysłowe. Przy użyciu czujników magnetycznych programuje się obecnie również chociażby domowe systemy bezpieczeństwa, takie jak otwieranie i zamykanie drzwi i okien, pokryw i włazów, a nawet regulacji wilgotności czy detektorów dymu pożarowego. Czujnik magnetyczny maksymalizuje jakość pracy wielu urządzeń i minimalizuje ich awaryjność, a także może dokonywać bardzo specjalistycznych pomiarów ich funkcjonowania. Dzięki temu możliwe są obecnie szerokie zastosowania specjalistycznych czujników magnetycznych.

Nowoczesna automatyka nie obędzie się już bez wyspecjalizowanych czujników magnetycznych

Współczesna automatyka różnorodnych gałęzi przemysłu to także czujniki magnetyczne wykorzystywane w wielu bardzo specjalistycznych aplikacjach. Czujniki magnetyczne skutecznie pomagają w wykrywaniu ruchu postępowego i obrotowego nawet niewielkich obiektów przemieszczających się za barierami plastikowymi, na przykład ściankami działowymi z plastiku, we wnętrzu pojemnika lub świetle rury. Czujnik magnetyczny może dokonać trafnego i rzetelnego pomiaru ruchu takich obiektów również w warunkach znacząco podwyższonej temperatury, co ma znaczenie w tak zwanych agresywnych środowiskach, czyli obiegach cieczy w systemach grzewczych. Zastosowań czujników magnetycznych jest naprawdę wiele i będzie ich coraz więcej, wraz z rozwojem nowoczesnych technologii przemysłowych.

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js