Home Wiadomości Czym kierować się przy wyborze dermatologa ? – wskazówki
0

Czym kierować się przy wyborze dermatologa ? – wskazówki

Czym kierować się przy wyborze dermatologa ? – wskazówki
0

Wybierając dermatologa, bardzo często kierujemy się wyłącznie czasem oczekiwania na wizytę. Tymczasem, aby uniknąć niekompetentnej diagnozy, zawsze należy wziąć pod uwagę bardziej złożone czynniki. Dobry dermatolog powinien posiadać kompletną historię kariery, jak również znakomite opinie wśród pacjentów.

W trakcie trwania konsultacji warto ocenić jaki stosunek ma do nas lekarz i czy właściwie reaguje na zgłaszane przez nas dolegliwości. Dopiero, jeśli nasz osąd okaże się pozytywny, możemy podjąć ewentualną decyzję o kontynuacji leczenia u danego specjalisty.

Odpowiedni termin wizyty

Długie oczekiwanie na wizytę u dermatologa na Narodowy Fundusz Zdrowia to niemały problem, szczególnie dla osób zmagających się ze schorzeniami, które wymagają stałej kontroli i specjalistycznego leczenia. Wybór prywatnego gabinetu dermatologicznego będzie w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem. Co prawda wiąże się ono z dodatkowymi kosztami, ale daje możliwość wyboru nawet najlepszego specjalisty w kraju i to bez kolejek.

Dobry dermatolog będzie potrzebował czasu na dokładną diagnozę

Wizyta u specjalisty zajmującego się skóra i jej problemami powinna obejmować kilka istotnych etapów:

 • wstępny wywiad na temat dolegliwości pacjenta,
 • oględziny zmian na skórze,
 • pogłębiony wywiad z pacjentem,
 • zlecenie odpowiednich badań i przepisanie leków,
 • udzielenie wskazówek na temat prawidłowej pielęgnacji skóry.

Konsultacje z dermatologiem powinny odbywać się regularnie, gdyż nawet najbardziej doświadczony specjalista nie będzie w stanie skutecznie prowadzić terapii pacjenta, który zjawia się w jego gabinecie raz na rok, albo rzadziej.

Wśród uchybień dotyczących wizyty w gabinecie dermatologicznym najczęściej wymienia się:

 • brak wywiadu poprzedzającego badanie,
 • krótki czas wizyty,
 • brak skierowania na dodatkowe badania,
 • pobieżne oględziny,
 • ignorowanie uwag pacjenta na temat nieskuteczności działania przepisanych leków,
 • przepisywanie bardzo silnych leków bez uprzedniego przeprowadzania badań.

Częstym zarzutem, jeśli chodzi o pracę dermatologów, jest również to, że leczą tylko objawy, a nie szukają przyczyn dolegliwości, przez co problemy ze skórą powracają z nawiązką po zakończonej kuracji.

Warto zaznaczyć, że braki lekarskiej rzetelności nie są domeną wyłącznie publicznych gabinetów dermatologicznych.

Dobry dermatolog przyzna się do swojej niewiedzy

Uporczywe i ciągle powracające schorzenia dermatologiczne mogą być skutkiem chorób, które wymagają leczenia również u innych specjalistów. Dermatolog, który podejrzewa podłoże zmian skórnych u swojego pacjenta w innych chorobach, przede wszystkim zleci wykonanie dodatkowych badań. Wskaże również odpowiednich specjalistów, do których musi udać się pacjent i skonsultuje swoją opinię z innym lekarzem. Brak pewności co do diagnozy, w takim przypadku może świadczyć wyłącznie o jego profesjonalizmie. Dobry dermatolog nie narazi bowiem swojego pacjenta na nieskuteczne czy szkodliwe leczenie.

Wybór odpowiedniego dermatologa nie zawsze jest prosty. Podczas podejmowania decyzji nie można kierować się wyłącznie jak najszybszym terminem wizyty. Wybrany lekarz przede wszystkim powinien posiadać dobre opinie wśród pacjentów. Na wizycie musi przeprowadzić rzetelny wywiad z pacjentem, a zanim przepisze jakiekolwiek leki, zlecić odpowiednie badania i w razie potrzeby skonsultować się z innym specjalistą.

Inspirowane: Klinikakrajewski.pl – dermatolog Radom