Home Wiadomości Jak usunąć kamień z muszli klozetowej?
0

Jak usunąć kamień z muszli klozetowej?

Jak usunąć kamień z muszli klozetowej?
0

Toaleta jest miejscem trudnym do utrzymania w higienicznej czystości. Ze względu na jej przeznaczenie jest też siedliskiem groźnych dla zdrowia zarazków. Bakterie łatwo jednak pokonać, stosując płyny antybakteryjne przeznaczone do czyszczenia WC lub kostki toaletowe, które odkażają muszlę klozetową przy każdym spłukiwaniu. Większym wyzwaniem jest usunięcie kamienia z muszli klozetowej.

Dlaczego kamień osadza się w muszli klozetowej?

Zakamieniona toaleta prezentuje się wyjątkowo nieestetycznie – żółty osad można zlokalizować głównie na kołnierzu ubikacji lub nad linią wody, czasem tworzy też zacieki na jednej ze ścian toalety. Głównymi przyczynami powstawania wapiennego zacieku są:

  • twarda woda,
  • zbyt rzadkie mycie muszli klozetowej,
  • używanie środków czyszczących o zbyt małej kwasowości.

Kamień w toalecie jest trudny do usunięcia. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów na pokonanie tego zabrudzenia.

Dostępne środki do walki z kamieniem

Na rynku istnieje wiele skutecznych środków chemicznych do walki z kamieniem. Ich skuteczność opiera się na działaniu silnie żrących substancjach użytych do ich produkcji – dzięki temu w krótkim czasie można uzyskać pożądany efekt całkowitego usunięcia osadu i dezynfekcji. Do czyszczenia toalet stosuje się substancje w postaci żelu, który dociera do najdalszych zakamarków muszli klozetowej lub proszku do uzdatnianie rur. Bardzo ważne jest regularne mycie WC, tak aby nie dopuszczać do osadzania się kamienia.

Kostki do WC – niezbędne w każdej toalecie

Na co dzień warto postawić na kostki toaletowe. Ich działanie uaktywnia się przy każdym spłukiwaniu, co sprawia, że na bieżąco eliminowane są szkodliwe bakterie. Dodatkowo odświeżają toaletę – zazwyczaj posiadają w swoim składzie substancje zapachowe (do najpopularniejszych należą te o zapachu: morskim, leśnym lub kwiatowym). Wadą kostek zawieszanych w koszyczkach pod kołnierzem muszli klozetowej jest konieczność ich częstego wymieniania. Można zakupić zawieszki jednorazowe (co jest jednak działaniem nieekologicznym) lub wielokrotnego użytku, które z kolei trzeba uzupełniać nowym wkładem. Innym sposobem są krążki żelowe aplikowane na ściankę toalety i stopniowo rozpuszczane w trakcie spłukiwania.

Dobrą alternatywą dla tych, którzy nie chcą mieć kontaktu z zarazkami z toalety, są kostki do spłuczki. Umieszcza się je bezpośrednio w rezerwuarze, gdzie stopniowo rozpuszczają się, uwalniając swoje właściwości do wody i barwiąc ją na jakiś kolor (zwykle niebieski lub zielony).

Jakie wybrać preparaty do odkamieniania w przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków i szamba?

Zanim przystąpisz do zmagań z uporczywym osadem, zwróć uwagę, czy preparat, który chcesz użyć, jest odpowiedni dla Twojej toalety. Właściciele przydomowych oczyszczalni ścieków i szamba muszą pamiętać, o tym by nie zakłócić równowagi biologicznej w instalacji sanitarnej. W takich przypadkach nie odpowiednie są preparaty zawierające wysoką dawkę chloru, fosforany oraz mające w składzie sodę kaustyczną. Polecane są przyjazne środowisku środki zawierające:

  • enzymy rozkładające materię organiczną,
  • bakterię kolonizujące szamba i rury pomagające udrażniać instalację.

Skuteczność naturalnych preparatów do WC (mogą mieć postać kostek do toalety lub do spłuczki, żelu do czyszczenia, proszku do uzdatniania rur) opiera się przede wszystkim na ich regularnym i częstym stosowaniu. Dodatkowo do pokonania osadu wapiennego w toalecie można wykorzystać domową pastę z sody i octu spirytusowego. Działanie tych substancji jest jednak delikatne i potrzeba więcej czasu, aby mogły zadziałać. Kamień można też usunąć przy użyciu myjki parowej z odpowiednią, szorującą końcówką.

Osad wapienny w toalecie jest możliwy do usunięcia za pomocą różnych dostępnych środków chemicznych lub bardziej przyjaznych środowisku metod. Sięgając po agresywną chemię łatwo i szybko uzyskać pożądany efekt czystości ubikacji – należy jednak zachować ostrożność podczas ich aplikowania oraz dobrze przewietrzyć pomieszczenie po sprzątaniu. Z kolei stosując przyjazne środowisku substancje, trzeba systematycznie dbać o toaletę.

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js