Home Wiadomości Które elementy wózka widłowego są najbardziej narażone na awarie?
0

Które elementy wózka widłowego są najbardziej narażone na awarie?

Które elementy wózka widłowego są najbardziej narażone na awarie?
0

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie hali magazynowej, zakładu przemysłowego, a nawet większej galerii handlowej bez sprawnych wózków widłowych. Ponieważ urządzenia te narażone są na intensywną eksploatację, konieczne jest ich systematyczne serwisowanie. Które układy w wózku widłowym są najbardziej podatne na uszkodzenia?

Awaria wideł wózków widłowych

Do wszelkich wypadków lub usterek wózków widłowych najczęściej dochodzi z powodu niewłaściwej lub nadmiernej eksploatacji urządzenia. Kluczową kwestią jest dokładne sprawdzenie sprzętu przed pracą. W razie zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości konieczne jest natychmiastowe zgłoszenie problemu przełożonemu, wymiana wadliwych części lub oddanie maszyny do serwisu. Dalsze eksploatowanie uszkodzonej maszyny może pogłębić defekt lub doprowadzić do poważnego w skutkach wypadku. Problemy często dotyczą samego wózka, jak i jego osprzętu. Jedną z najczęściej występujących awarii jest problem z widłami wózków widłowych, a konkretnie z  podnoszeniem lub opuszczaniem ich. Najczęściej są one skutkiem uszkodzeń złączy, zaworów czy połączeń linowych. Często spotkać się również można z wygięciem lub skręceniem wideł. Nierzadko przyczyną problemów z widłami do wózka widłowego jest zmęczenie materiału, dlatego tak ważne jest systematyczne sprawdzanie tej części maszyny.

Uszkodzenia silnika, układu hamulcowego lub kierowniczego

Bezpośrednio po włączeniu maszyny będziemy w stanie stwierdzić, czy silnik działa prawidłowo. Nierówna praca silnika czy nieudane próby włączenia go, bezwzględnie wymagają serwisowania. Przed rozpoczęciem pracy należy też skontrolować pracę układu hamulcowego i kierowniczego. Hamowanie powinno przebiegać sprawne. Podczas prób skręcania wózkiem widłowym nie powinniśmy czuć żadnych luzów. Po rozpoczęciu pracy należy także ocenić pracę skrzyni biegów oraz to, czy wózek zwalnia i przyśpiesza w prawidłowy sposób.

Inne możliwe awarie wózków widłowych

Niekiedy możemy mieć problemy także z układem hydraulicznym. Układ ten podatny jest na wszelkiego rodzaju przetarcia, uszkodzenia gwintów lub korozję. Również odkształcony maszt lub wydłużone łańcuchy są podstawą do naprawy wózka widłowego. Konieczne jest także zwrócenie uwagi na to, czy maszyna nie ma żadnych wycieków. Warto także zadbać o prawidłowy stan opon poprzez regularne sprawdzanie ciśnienia czy kontrolowanie bieżnika.

Szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa kierowców ma stan karetki wózka widłowego. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek uszkodzeń, wyszczerbień belek lub dachu kierowca narażony jest na poważne wypadki.

Podstawą sprawnie działającego, bezpiecznego wózka widłowego jest regularne sprawdzanie stanu technicznego maszyny. Większość usterek lub wypadków znajduje przyczynę w nieprawidłowym lub nadmiernym użytkowaniu wózka widłowego. Jedną z najczęstszych awarii jest problem z widłami do wózków widłowych i to na nie należy zwrócić szczególną uwagę.

źródło: lubritech.com..pl – części do wózków widłowych

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js