Home Wiadomości Lampy CMH – czy wyprą lampy ledowe?
0

Lampy CMH – czy wyprą lampy ledowe?

Lampy CMH –  czy wyprą lampy ledowe?
0

Doświetlanie jest konieczne, w sytuacji kiedy chcemy uprawiać rośliny przez okres całoroczny. W ostatnich latach popularność zyskują lampy CMH. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na wysoką wydajność światła przy względnie niskimi zużyciu energii elektrycznej. Dzięki nowoczesnej technologii oświetlenie tego typu rozgrzewa się do wyższej temperatury, co powoduje lepsze oddanie barw. Co jeszcze wyróżnia ten rodzaj lamp do oświetlania roślin?

Lampy CMH – jak są zbudowane?

Oświetlenie CMH cieszy się coraz większym uznaniem hodowców. Jest to dobra opcja dla osób, które chcą osiągnąć maksymalną wydajność uprawy. CMH charakteryzuje się mniejszą mocą od wcześniej znanych lamp. Dzięki temu oświetlenie może być wykorzystywane w porze letniej. Mniejsza moc to mniejsza temperatura, a w czasie lata dodatkowe nagrzewanie roślin jest zbędne. Lampy CMH różnią się od podobnych źródeł światła, takich jak HPS czy MM budową. Zamiast kwarcu używana jest tu ceramiczna lampa łukowa.

Dlaczego lampy CMH są lepsze od innych sztucznych źródeł światła?

Lampa do doświetlania roślin tego typu wyróżniają się trwałością i dokładnością wykonania. Dzięki innowacyjnej budowie lampy wytwarzają więcej światła w porównaniu do innych o takiej samej ilości watów. CMH mogą mieć nawet dwukrotnie mniejszą moc niż HPS, a mimo to będą dawały podobne efekty. Dlaczego tak się dzieje? Dzięki zastosowanemu w środku lampy ceramicznemu metalohalogenkowi. Wykorzystuje on ceramiczną rurę łukową, która to z kolei wyostrza światło. Dzięki temu mimo mniejszej ilości watów, są w stanie efektywnie doświetlać rośliny, zachowując przy tym niski pobór prądu. CMH staje się bardzo popularne z powodu podobieństwa do światła LED.

Uniwersalność lamp

Dzięki oświetleniu typu CMH wymarzony ogródek możemy zrobić wszędzie. Może to być miejsce pozbawione okien, na przykład garaż czy innego rodzaju pomieszczenia zamknięte. Sprawdzą się również przy uprawie roślin w growboxach. Niezależnie od naszych oczekiwań lampy będą w stanie zwiększyć wzrost wegetatywny i stworzyć odpowiednie warunki do uprawy.

Podsumowanie

Do niedawna najlepszy sposobem doświetlania roślin były lampy LED. Dzięki dwukolorowym światłom (czerwonym i niebieskim) pozwalają decydować o efekcie naświetlania. Czerwone pasmo przyspiesza kwitnienie rośliny i wydawanie owoców, a niebieskie pobudza wzrost liści. Niestety, światło wytwarzanie przez LED-y nie jest zbyt przyjemne do oka, a wydajność tego systemu jest słabsza w porównaniu z światłem CMH. Lampy CMH są bardzo wydajne i podobnie jak LED-y zużywają mało energii elektrycznej. Kolejną zaletą jest emitowane światło. Z dotychczas wynalezionych rozwiązań do oświetlania roślin jest najbardziej zbliżone do światła słonecznego. Dzięki wysokiemu współczynnikowi oddawania barw technologia umożliwia uzyskiwanie efektów zbliżonych do rezultatów lampy o mocy prawie dwukrotnie większej. Wszystko to sprawia, że lampy CMH już dziś zdobywają uznanie wśród hodowców roślin i są coraz chętniej wykorzystywane w profesjonalnych i amatorskich uprawach.

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js