Home Wiadomości Leczenie kanałowe zębów – dlaczego warto zdecydować się na zabieg pod mikroskopem?
0

Leczenie kanałowe zębów – dlaczego warto zdecydować się na zabieg pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe zębów – dlaczego warto zdecydować się na zabieg pod mikroskopem?
0

Leczenie kanałowe stosowane jest przez stomatologów od dawna, jednak dopiero innowacje technologiczne ostatnich dziesięcioleci pozwoliły ulepszyć tę metodę leczenia i sprawić, że stała się ona efektywniejsza i mniej uciążliwa dla pacjentów. Kiedy konieczne jest leczenie endodontyczne, coraz częściej mamy możliwość zdecydowania się na zabieg pod mikroskopem. Dlaczego warto zdecydować się na leczenie z jego użyciem? Powodów jest kilka.

Skuteczność

Każdy przypadek jest inny. Każdy człowiek ma inne zęby i przebieg kanałów. Dzięki wykorzystaniu mikroskopu lekarz ma znacznie lepszy wgląd w sytuację i może dostosować swoje działania do warunków panujących w jamie ustnej pacjenta. Im przypadek jest bardziej skomplikowany, tym różnica w przebiegu leczenia i w jego efektach z wykorzystaniem mikroskopu i bez niego, będzie coraz większa. Dzięki powiększeniu lekarz widzi przebieg kanału i może dopasować metodę ich opracowania. W pewnych sytuacjach leczenie bez mikroskopu jest wręcz niemożliwe, na przykład kiedy wejście do kanału jest problematycznie zlokalizowane lub ma niestandardowy kształt. Nowoczesny mikroskop umożliwia lekarzowi precyzyjne operowanie narzędziami, co w oczywisty sposób wpływa na bezpieczeństwo pacjenta.

Wykorzystanie mikroskopu wpływa na dokładność działania. W pewnych przypadkach, kiedy leczenie pierwotne zostało przeprowadzone nieprawidłowo, co zdarza się dosyć powszechnie w leczeniu metodą standardową, konieczne jest powtórne leczenie endodontyczne. Mikroskop jest również nieoceniony w sytuacji, kiedy z kanału trzeba usunąć element ułamanego narzędzia.

Zastosowanie mikroskopu pozwala dokładnie oczyścić kanały, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo i zdrowie pacjenta. Dokładne oczyszczenie kanałów pomaga bowiem uniknąć zakażeń bakteryjnych.

Komfort i oszczędność czasu

Na leczenie kanałowe bez mikroskopu pacjent musi zarezerwować sobie znacznie więcej czasu i nastawić się na więcej nieprzyjemnych odczuć. Tradycyjne leczenie kanałowe wymaga kilku wizyt w gabinecie. Najpierw wykonywana jest diagnostyka i zdjęcie RTG, później zatruwa się miazgę chorego zęba, a dopiero na kolejnej wizycie usuwa się martwą miazgę, oczyszcza się i wypełnia kanały, odtwarza się koronę zęba.

Leczenie kanałowe z wykorzystaniem mikroskopu przebiega znacznie szybciej. Zwykle ogranicza się do jednej wizyty, co pozwoli nam szybciej wrócić do codziennych aktywności. Lekarz, korzystając z mikroskopu, dzięki któremu uzyskuje odpowiednie powiększenie, jest w stanie precyzyjnie opracować wszystkie kanały. Dzięki temu ryzyko powikłań i konieczności kolejnych wizyt zmniejsza się praktycznie do zera.

Bez bólu

Najważniejsza dla wielu osób jest kwestia bólu w czasie i po zabiegu. Nowoczesne leczenie z wykorzystaniem mikroskopu ogranicza nieprzyjemne uczucia do minimum. Oczywiście w obu przypadkach pacjent otrzymuje znieczulenie, jednak w standardowym leczeniu po zatruciu chorego zęba, gdy znieczulenie przestaje działać, odczuwalny jest ból i uczucie rozpierania. Leczenie kanałowe z wykorzystaniem mikroskopu jest bezbolesne.

Leczenie endodontyczne z mikroskopem wiąże się oczywiście z większym wydatkiem. Jednak biorąc pod uwagę oszczędność czasu, energii, większe bezpieczeństwo zabiegu, skuteczność leczenia oraz mniej bólu, wyższa cena jest tego warta. To metoda, która od kilkunastu lat z powodzeniem zmienia negatywny wizerunek leczenia kanałowego, jaki utrwalił się w świadomości pacjentów przez lata.

Źródło: Triodent.com.pl – stomatologia Warszawa

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js