Home Wiadomości Oświetlenie w stylu vintage
0

Oświetlenie w stylu vintage

Oświetlenie w stylu vintage
0

W ostatnim czasie obserwuje się tendencję do powrotu do tradycyjnych motywów wystroju wnętrz. W tym miejscu warto chociażby wspomnieć o modzie na monochromatyczne kolory czy drewniane elementy wykończenia dominujące w salonach, przedpokojach czy łazienkach. Warto podkreślić, że powrót do minimalistycznych, utrzymanych w dawnym stylu ozdób i elementów wyposażenia dotyczy nie tylko koloru ścian czy mebli, ale także oświetlenia. W dzisiejszym artykule omówimy jedne z najlepszych inspiracji oświetleniowych w stylu vintage.

Lampy  wiszące

Klimat starych, wąskich, londyńskich uliczek rodem z „Sherlocka Holmesa” ostatnio przeżywa swój prawdziwy renesans. Lampy ogrodowe, wewnętrzne, pokojowe są aktualnie projektowane według dawnych, klasycznych wzorców. Prawdziwą furorę robią lampy zewnętrzne  inspirowane starymi latarniami ulicznymi, które nadają specyficzny klimat naszym ogrodom, altanom czy werandom. Jednakże tego typu lampy nie są wyłącznie domeną oświetlenia wewnętrznego. Taki wzór lamp obecny jest także w wystroju wnętrz. Wiszące lampy w mniej lub bardziej nowoczesnych odsłonach uświetniają nasze salony i sypialnie, dodając im niepowtarzalnego charakteru vintage.

 Kinkiety

Kolejnym elementem popularnym w wystroju wnętrz są kinkiety, czyli lampy ścienne, montowane zwłaszcza w przedpokojach. Kinkiety mogą być wykorzystywane jako główne źródło światła, ale także jako światło dodatkowe. W takim czy innym wydaniu wyglądają one gustownie, a różnorodność wzorów w tej kategorii pozwala na indywidualne zaaranżowanie oświetlenia w danym pomieszczeniu, idealnie dopasowanego do jego designu. Podobnie jak w przypadku lamp wiszących, tak i wśród kinkietów możemy zdecydować się na bardziej tradycyjne wzory przypominające dawniej stosowane lampy naftowe, jak też możemy postawić na bardziej nowoczesny design odwołujący się do najnowszych trendów. KInkiety są też bardzo ciekawym rozwiązaniem do sypialni, gdzie z powodzeniem mogą zastępować lampki nocne i przy okazji wyglądać lepiej niż standardowe urządzenia z tej kategorii.

 Żyrandole do salonu

Ta kategoria, choć nadmieniona pośrednio w pierwszym akapicie, zasługuje na swoje oddzielne miejsce w tym artykule. Salon pełni bardzo często funkcje reprezentacyjne naszego domu – tam toczy się życie towarzyskie domowników, tam też bardzo często przyjmujemy gości. Dlatego każdy fan stylu vintage może tutaj również zaakcentować swoje preferencje w wyborze właściwego oświetlenia. Żyrandole w stylu przypominającym te z pałaców francuskich, bogato zdobione lub te nieco skromniejsze z całą pewnością skradną uwagę naszych gości i nadadzą elegancji i niepowtarzalności. Wybór jest naprawdę szeroki. Bez względu na to, na jaką opcję się zdecydujesz, żyrandol vintage wpisze się w wybraną przez Ciebie kompozycję i nada jej nowego  blasku.

Styl vintage jest na tyle uniwersalny i szeroki, że każda osoba może znaleźć w nim inspirację i coś, co będzie idealnie wpisywało się w jej preferencje. Łączy w sobie klasyczne wzory z nowoczesnymi pomysłami na wystrój wnętrz. Dodaje elegancji, ale nie przytłacza. Dodatkowo można powiedzieć, że zawsze gdzieś przewija się w pomysłach na aranżację wnętrz, jest więc ponadczasowy i bardzo dobrze łączy się z innymi dodatkami, a oświetlenie w tym właśnie stylu rewelacyjnie wpisuje się zarówno w przestrzenie publiczne, jak też prywatne. Warto mieć to na uwadze, gdy zastanawiamy się nad tym, jak wykończyć nasze wnętrze i na jakie dodatki się wówczas zdecydować.

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js